Открития в пресъхнали реки: Нацистки кораби, призрачни села и камъни на глада
В момент, когато Европа преживява един от най-тежките си периоди на суша, речните корита пресъхват, разкривайки невиждани досега археологически съкровища.
Ето някои от най-невероятните находки досега:
Испания: Древен римски "град призрак"
Мрачно римско селище-призрак е изплувало от дълбините, повече от 2000 години след като е изчезнало под водата.
Древният лагер е прекарал векове, потопен под резервоар на река Лима в Северозападна Испания.
Експертите смятат, че това е бил римски военен стан на име Aquis Querquennis, построен около 75 г. от н.е.
Страховитите руини - разкрити сега от рекордно голямата суша - включват доказателства за храм, термални бани, болница и военни казарми.
Италия: Древните подпори на Нероновия мост
Река Тибър бързо намалява в условията на най-тежката суша в Италия от 70 години насам. Ниските нива на водата разкриха два от древните стълбове на Нероновия мост. Мостът е построен през I век, за да може Нерон да стигне до градините си на хълма Яникулум, близо до днешния площад "Свети Петър". През трети век стълбовете се разрушават и обикновено са потопени под водата.
През най-сухия сезон в Италия обикновено изплува един от стълбовете, но рядко се виждат два.
"Тъй като нивото на водата в реката сега е толкова ниско поради широко разпространената суша в цяла Италия, можем да видим много повече от стълбовете на моста, отколкото обикновено", казва историкът Антъни Маджанлати.
Италия: Бомба от Втората световна война в река По
Когато водите на река По намаляват в условията на опустошителна суша, Италия открива невзривена бомба от Втората световна война. Експерти от италианската армия взривяват находката по сигурен начин. В други райони нивото на водата спаднало толкова ниско, че се появили разрушените стени на средновековен град.
Сърбия: Нацистки военни кораби по река Дунав
Флотилия от нацистки военни кораби се е появила отново по река Дунав в Сърбия. Дунав е втората по големина река в Европа, но тази година достигна ниски нива на водата, причинени от сушата.
ЕС и Европейската инвестиционна банка финансират операция за премахване на плавателните съдове. Експертите смятат, че в реката има около 40 потънали плавателни съда.
"Това, което виждаме е един от потъналите кораби от отстъпващата германска армия през 1944 г. Тези плавателни съдове са били потопени и оттогава лежат на дъното на реката. И това е проблем. Това е проблем за трафика по Дунав, ограничава възможностите за придвижване, представлява опасност, защото някои плавателни съдове все още съдържат невзривени боеприпаси."
Емануеле Джиофрет, посланик на ЕС в Сърбия
Испания: Долменът в Гуаделперал
Наричан "Испанският Стоунхендж", Долменът на Гуаделперал е разкрит поради отдръпването на водите. Каменният кръг, датиращ от 5000 г. пр.н.е., е потопен през 1963 г. заради един от проектите на генерал Франко за развитие на селските райони. Оттогава той е бил виждан само четири пъти. Но тъй като Иберийският полуостров е най-сухият през последните 1200 години, в бъдеще може да се очакват още подобни гледки.
Германия: Камъните на глада по Рейн
В Германия по поречието на река Рейн се появиха така наречените "камъни на глада". Този вид камъни традиционно се срещат в Централна Европа, като върху тях има гравюри в памет на глада и други изпитания. Датите, които се виждат върху най-новите открити камъни, включват 1947 г., 1959 г., 2003 г. и 2018 г. Твърди се, че те действат като предупреждения за бъдещите поколения за ниско ниво на водата.
Ирак: Изгубеният град на Митанската империя
В Ирак в язовира Мосул е открит цял град от бронзовата епоха. Археологическият обект Кемуне датира отпреди около 3400 години и някога е бил важен град в империята Митани. Откритието е направено в резултат на източването на язовира на Мосул, в опит да се спасят умиращите посеви. Ирак е една от най-уязвимите страни в света по отношение на последиците от изменението на климата.
Китай: Разкриване на остров в Яндзъ
Китай прави открития и в пресъхнали реки, тъй като страната е изправена пред 70-дневна гореща вълна и продължаваща суша. При рязкото спадане на нивото на водата в Яндзъ се е появил цял остров с три древни статуи.
Най-голямото сладководно езеро в Китай - Поян, също е достигнало нивата, които обикновено се наблюдават през слабия сезон, на най-ранната дата от началото на отчитането през 1951 г. На 19 август е измерено на едва 9,87 метра.
Сателитни снимки, публикувани от компанията за изображения на Земята Planet Labs PBC, показват как преди буйна, зелена част край село Жупаошан е пресъхнала до кафяви нюанси.
Междувременно, докато река Цзялин се приближава към рекордно ниски нива на водата, мостът Цянсимен се издига над сухото речно корито.
Великобритания: Скулптури на динозаври в Кристъл Палас
В Кристалния дворец в Обединеното кралство посетителите на парка се натъкват на новооткрити скулптури на динозаври в езерото. Организацията Crystal Palace Dinos, която защитава тези скулптури, заяви в Twitter, че вината за това е както липсата на дъжд, така и нередовното почистване на езерото.
САЩ: Следи от динозаври в Тексас
От другата страна на Атлантическия океан тази година динозаврите също оставиха своя отпечатък. В Тексас сушата пресуши река Палукси, разкривайки впечатляващи динозавърски следи, които са били скрити в продължение на 113 милиона години.
На друго място в Лас Вегас, в езерото Мид, се разкриват ужасяващи мафиотски тайни. Тъй като екстремните температури са намалили капацитета на езерото до едва 27%, са открити останките на поне трима души, включително на мъж с дупка от куршум в главата.