Инфлацията в Румъния: Колко струва недвижимото имущество в северната ни съседка?
Инфлацията в България през октомври доближи 19%, а цените на имотите продължават да растат, въпреки опасенията, че лихвите по кредитите до месеци ще започнат да се увеличават драстично. На фона на тази ситуация поглеждаме на север към съседна Румъния.
По-евтино ли е да си купим жилище там и как инфлацията се отразява на потреблението? По темата наш гост е Ирина Читу, която е кредитен консултант и експерт в сферата.
Инфлацията в Румъния за месец септември достигна близо 16 процента. Процент, който е по-нисък в сравнение с този на инфлацията в България. Но как това покачване през изминалите месеци се отразява върху живота на румънците?
Да, инфлацията за месец септември беше около 16 процента, но истинското поскъпване се усети най-много върху основните стоки- например като газа и електричество, храната и горивото, говорим за поскъпване от 70 процента. В този смисъл няма как това да не се отрази на семейните бюджети. Наскоро проведохме проучване на 1400 души, нещо като финансов барометър, и установихме, че 60 процента от румънците смятат, че финансовото им състояние се е влошило в сравнение с миналата година, именно поради покачилите се цени на електричество. 37 процента от респондентите нареждат увеличените цени на храните, а 21 процента смятат цените на горивата за голям проблем. Само 9 процента от румънците се заявяват като засегнати от увеличените лихвени проценти. Почти всяка заплата в Румъния остава зад нивото на инфлацията с около 10 процента. Това означава, че има значителен спад на производствената мощност.
Взема ли правителството на Румъния някакви мерки, за да облекчи ситуацията и работят ли те?
Има някои компенсации, както и ограничение върху цените на електричеството. Има и облекчения за най-засегнатите от кризата семейства. Промяна имаше и в банковия сектор-лимит върху някои плащания. Но всъщност тази мярка не засяга лихвения процент, така че хората трябва да продължават да го плащат. В този смисъл тази мярка не е толкова добра, но от друга страна оказва подкрепа на хората, които имат сериозна нужда от помощ.
Иска ми се да поговорим за пазара на имоти. Тук, в България, например, пазарът на имоти продължава да се покачва. Само за втората половина на тази година, продажбите започнаха да намаляват. Каква е ситуацията в Румъния?
Ситуацията тук е почти сходна. Но знаете ли, почти 60 процента от продажбите се осъществяват чрез кешово плащане, а не с транзакция. Това показва, че или хората променят типа на жилищата си, продават един имот, за да купят с парите друг, по-нов, по-хубав, по-енергийно ефективен или те все още пазят някакви спестявания, които не желаят инфлацията да „изяде“ и затова вземат решение да ги инвестират в ново жилище. Има и трети вариант – инвеститорите, които купуват нови имоти, за да ги дават под наем. През септември имахме известно намаляване на цените, но има много голяма разлика в зависимост от големината на градовете. Например в Букурещ имахме покачване на цените, но пък в Констанца, град близо до морето, наблюдаваме понижение на цените с 15 процента.
Вижте, вероятно в България имате същия проблем – покачват се цените на строителните материали, има недостиг на работна ръка, отделно и натискът от цените на хранителните продукти. Все още обаче изпитваме остра нужда от нови имоти, и по-точно енергийноефективни жилища. През последните 30 години предлагането на именно такъв тип жилища е слабо в Румъния. Само 20 процента от сградите на пазара в страната са били построени през последните 20 години. Това е като по един процент на година, така че нуждата от нови имоти е наистина осезаема. Цените на заемите също се покачват от около година, бавно, но сигурно. Всъщност много хора тук обаче не теглят заеми, а предпочитат да купуват жилища със собствени средства.
Това е много различно от България. Тук хората използват заеми основно, за да си купят жилище. Но кажете ми, на каква цена човек може да си купи едностаен апартамент в Букурещ?
За момента, приблизителната цена на национално ниво е около 1700 евро за кв. метър. В Букурещ цената е по-висока, но например в градове в Западната част на страната, където са установени доста бизнеси, цената на кв. метър е около 2500 евро, а даже и повече. В Букурещ цената е около 2400. В този смисъл, в големите градове, където и търсенето е по-голямо, цената е по-висока. Но както казах, на национално ниво, говорим за около 1700 евро за кв. метър. И все пак, говорим за цени по-ниски в сравнение с тези през 2007, 2008, 2009 година например.
Вижте разговора във видеото.