Свят

Английското правителство предупреждава за засилени кибератаки

От Елица Маймарева Елица Маймарева Международен редактор

Кибератаки от противници от цял свят, подобрени с помощта на изкуствен интелект. Това е предупреждението един от най-високопоставените министри в британското правителство Пат Макфадън. Той изложи твърденията си в реч по време на конференцията на НАТО за киберзащита в Лондон. Правителството специално споменава Русия като потенциален източник на тези атаки и създава лаборатория, за да остане начело в „новата надпревара във въоръжаването с изкуствен интелект“. През 2022 г. украински правителствени уебсайтове преживяха кибератаки, за които службите за сигурност обвиниха Русия.

Мисля, че първият въпрос, който трябва да си зададем, когато чуем за заплахата от изкуствен интелект е за какъв разговор всъщност става дума. Защото това е универсален термин за много различни видове изкуствен интелект. Така че за мен генеративният ИИ изглежда е най-голямата заплаха за обществото в момента. Той може да се използва за писане на зловреден код, генериране на фалшиви изображения и видеоклипове. Но както всички виждаме ежедневно, макар и способен, генеративният ИИ се бори и с основни задачи. Така че той има много недостатъци. 

Джеймс Съливан, отдел ''кибернетични изследвания'', Кралски институт

Правителството на Обединеното кралство казва, че ИИ може да „засили съществуващите киберзаплахи“, но също така добавя, че той предоставя възможности за защита от тях.

Тук експертът Съливан е съгласен.

ИИ всъщност може да ни помогне да подобрим собствената си киберсигурност. Тази нова технология може да се използва за откриване на заплахи.  Той може да анализира поведението на потребителите, да управлява удостоверяването, да открива фалшиви съобщения. Така че да, мисля, че трябва да говорим за ИИ в малко по-балансиран план.

Джеймс Съливан, отдел ''кибернетични изследвания'', Кралски институт

Правителството на Обединеното кралство призовава НАТО да се адаптира към тази нова заплаха. Други експерти смятат, че изкуственият интелект е надценен. 

Ако живеехме в някакъв рай, където никога нищо не се объркваше, тогава бил могъл да кажа, че изкуственият интелект носи някакви предимства. Но ние живеем в система, в която нещата се объркват през цялото време и в ужасен мащаб. Постоянно чувам заплахи с ИИ в измамите. Но това изобщо не е вярно. Това са човешки измами с изпълнителни директори и милиарди паунди. Обединеното кралство не успява да се справи с тези измами. 

Роб Причард, експерт по киберсигурност

Причард твърди, че AI може да замени само това, което човек може да направи, и така все още не е променил играта за киберсигурност.