Киберексперт: Събитие на ЕК ще срещне инвеститори и стартъп компании в сферата на киберсигурността
“На пръв поглед 100 милиона лева изглеждат доста средства. Но важният въпрос е дали отделянето на такива средства за киберсигурността на България е една закъсняла мярка. Да, закъснели сме. Европейските държави много отдавна поставиха темата за сигурността и киберсигурността като приоритет. Светът става по-дигитализиран именно затова тези средства са изключително важни, за да може бизнесът да се развива в една устойчива на кибер заплахи среда.”
Така киберкеспертът Кирил Григоров коментира новата идея на Министерството на иновациите и растежа за 100 милиона лева 100 милиона лева в конкретни проекти, свързани с киберсигурността.
Що се отнася до възможността България да е обект на повече киберзаплахи, заради закъснелите действия от гледна точка на киберсигурността, специалистът е категоричен:
“Киберпрестъпленията не се ограничават от държавните граници. Именно затова България трябва да обърне сериозно внимание на сигурността си. Важно е да не изоставаме от съседни държави и европейски такива.”
Григоров споделя, че у нас има немалко компании и стартъпи в сферата на киберсигурността, но заради нарастването на кибератаките, както в световен план, така и у нас, броят на такъв тип компании свързани никога не е достатъчен.
“Access-2-Finance е инициатива на Европейската комисия, насочена към киберсигурността. Събитието ще се състои на 28-ми и 29-ти ноември. Идеята на един от панелите е стартъп компаниите да се срещнат с инвеститорите. Изключително важно е талантите да бъдат подкрепени и оценени, за да се превърнат в успешни компании, не само за българския мащаб, а и за европейския пазар.”
Как могат компаниите да участват в събитието и как страната ни ще осигури експертни кадри за информационната сигурност на гражданите и бизнеса?
Вижте във видеото.