Общество

Психолог: Законите не са уредени така, че на жертвите да им е лесно

От Марина Матева Марина Матева Водещ

В случая с нарязаното момиче с макетен нож емоционалните травми са крайно пренебрегнати и цялата жестокост на това престъпление. Старозагорският съд е подходил много формално въз основа на документите от медицинската експертиза.

Това каза пред Euronews Bulgaria психологът Надя Кожухарова от Фондация „Асоциация Анимус“.

Обвинението не си е направило труда да разследва достатъчно и да провери, че тази ситуация при извършителя е рецидив. Като цяло изглежда, че институциите не са си свършили работата. Свършили са я на минимума, който могат да направят. Имат много повече инструменти, за да не се стига до тази ситуация, в която обществото да реагира на жестокостта на този случай и да ги предизвика да се задействат.

Някои жертви в такава ситуация биха се почувствали реабилитирани, че ако не институциите, то хората заявяват твърдо, че това което се е случило е ужасно и насилникът трябва да си получи заслуженото. Други могат да почувстват срам и унижение. Реакциите могат да бъдат разнопосочни и индивидуални.

Този акт не се води домашно насилие, тъй като жертвата и насилникът не са съжителствали. Но истината е, че няма голяма разлика в отношенията в една интимна връзка и тези при едно съжителство. И в двата случая насилието се основава на доверие и привързаност. Това е основното, с което се злоупотребява.

 

Фактът, че този случай получи такъв силен отзвук означава, че нещо в мисленето на хората се е променило. Че тези случаи вече преливат чашата и не може да се продължава по такъв начин. Не може толкова жени да страдат и да губят живота си заради неадекватните действия на институциите.

В България има закон за подкрепа на жертвите на престъпление. Той предоставя компенсация на имуществените вреди, претърпени в резултат на престъпление. В този случай, младата жена може да поиска по този закон компенсация за разходите си за лечение, съдебни разходи или пропуснати доходи за неработоспособност. Нещата обаче не са уредени така, че на жертвата да й е лесно. Такава компенсация може да се получи едва когато приключи наказателното производство, независимо от неговия изход. Това може да трае с години, а в случая жертвата, както и в много други случаи, има нужда от средства в момента. Другият голям проблем в този закон е, че не компенсира моралните щети. Жертвата трябва да заведе частен иск за моралните и психологическите щети. Тези щети обаче не са обезпечени. В много случаи извършителят няма възможност да ги плати и в крайна сметка за жертвата не остава нищо.

Вижте цялото интервю във видеото.