Швеция позволи екстрадиция на поддръжник на ПКК в Турция
Върховният съд на Швеция даде зелена светлина на правителството да екстрадира в Турция мъж, подкрепящ ПКК, което е ключово искане на Анкара за ратифициране на членството на Стокхолм в НАТО, съобщиха шведски медии.
Решението означава, че сега шведското правителство трябва да реши дали да екстрадира мъжа, съобщи вестник Aftonbladet, като добави, че той ще бъде първият поддръжник на ПКК, екстрадиран от Швеция в Турция.
В Швеция правителството взема окончателното решение по искането за екстрадиция, но не може да удовлетвори искането на друга държава, ако Върховният съд се произнесе против него.
Според Aftonbladet съдът е взел решението миналата седмица и то идва точно в момента, в който двете държави трябва да обсъдят блокираната кандидатура на Швеция за членство в НАТО след преизбирането на турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
През 2014 г. 35-годишният мъж е бил осъден на четири години и седем месеца в турски затвор за транспортиране на чанта, съдържаща канабис, посочва вестникът.
Той е бил освободен предсрочно и се е преместил в Швеция, но през август миналата година е бил арестуван по искане на турските прокурори, които искат той да изтърпи остатъка от присъдата си.
Според вестника мъжът твърди, че истинската причина да бъде издирван от турските власти е принадлежността му към прокюрдската Демократична партия на народите (HDP) и това, че е показал подкрепа за ПКК или Кюрдската работническа партия - групировка, включена в черния списък на Анкара.
В решението, според Aftonbladet, съдът отбелязва, че е попитал турския прокурор дали срещу мъжа има текущи разследвания или обвинения относно "пропагандиране на терористична организация" или "обида на турския президент", което прокурорът е отрекъл.
Турция и Унгария са единствените държави - членки на НАТО, които все още не са ратифицирали кандидатурата на Швеция - за което се изисква единодушна ратификация.
Досега Ердоган блокира Швеция, обвинявайки Стокхолм, че е убежище за "терористи", особено за членове на ПКК.
Ключовите искания на Турция са да се сложи край на екстремистките групировки и да се одобри екстрадирането на десетки заподозрени, за които смята, че са свързани с неуспешния опит за преврат през 2016 г. и десетилетната кюрдска борба за независима държава.
Слагайки край на двувековния си неутралитет Швеция и съседна Финландия обявиха заявки за присъединяване към НАТО през май 2022 г., след нахлуването на Русия в Украйна.
Докато кандидатурата на Швеция все още се сблъсква с възражения, Финландия успя да стане 31-ият член на НАТО на 4 април.