Прокурорите обещаха безпристрастност за Сарафов и Гешев, а съдиите поискаха оставките им (Обновена)
„Нито един прокурор от Софийска градска прокуратура (СГП) няма да се поддаде на външни фактори, стоящи извън обективните факти по преписките и делата, независимо от източника или интензитета им. Ръководството на СГП декларира, че в рамките на законовите си правомощия СГП няма да допусне каквото и да е превишаване на същите или използването им за цели извън наказателното производство, още по-малко за създаване на обществени настроения в една или друга посока спрямо конкретни факти и лица“.
Това декларираха в позиция до медиите от най-голямата прокуратура в България. Повод за нея е сигналът на заместник-главния прокурор и шеф на Националната следствена служба Борислав Сарафов срещу началника си Иван Гешев, свързан с три евентуални нарушения на главния прокурор.
Градска прокуратура е единствената у нас, в чиято компетенция е да извършва проверки и разследвания срещу лица с имунитет, магистрати, членове на Министерски съвет, както и за престъпления против държавата, припомнят от прокуратурата. Оттам заявяват още, че „всеки един прокурор от СГП изпълнява своите служебни задължения принципно, отговорно и обективно, така както изискват моралът и законът“.
Категорично смятаме, че нито един прокурор не се е повлиял и няма да се повлияе при решаване на дела от изказвания на лица, заемащи висши публични длъжности, декларират още обвинителите.
По-късно в сряда от СГП съобщиха, че са започнали проверка по сигнала на Сарафов. Материалите са разпределени на принципа на случайния подбор, а наблюдаващият прокурор незабавно е разпоредил извършването проверка, в рамките на която ще бъдат изискани документи и сведения.
Съдиите: Оставки на всички, свързани със скандалите в прокуратурата
В същото време Съюзът на съдиите в България призова с декларация Висшия съдебен съвет (ВСС) незабавно да отстрани от длъжност главния прокурор Иван Гешев, заместника му Борислав Сарафов, както и заместника на Сарафов - Ясен Тодоров. След това и членовете на кадровия орган да подадат оставки, "тъй като отговорността за назначаването на тримата ръководители в държавното обвинение е изцяло кадровиците".
Съюзът настоява още Инспекторатът към ВСС да извърши проверка както на изнесените от Гешев, Сарафов и Тодоров факти и обстоятелства, така и на цялостната им дейност като административни ръководители на прокуратурата и следствието.
В декларацията си съдиите припомнят: "Всички правни средства за промяна на модела на съдебната власт са в ръцете на изпълнителната и законодателната власт". За да има промяна, се изисква всички граждани честно да си дадем сметка за мащаба на вредите, които политическата система и сенчестите центрове на власт вече са нанесли върху способността на съдебната власт да се самоуправлява в обществен интерес и върху кадровите процеси в прокуратурата в частност. Промяната на модела на съдебната е в полето на на изпълнителната и законодателната власт и те не могат повече да бездействат".
Обобщение на разгорялата се война по върховете на прокуратурата вижте във видеото:
Войната в прокуратурата се пренася във ВСС: Кой ще надлее?
Ден след скандалите, тежките взаимни обвинения, демонстративно скъсана оставка, всички замесени са все още на постовете си в държавното обвинение. Нито един от тях не смята за редно и нужно да се оттегли сам. А битката между новите лагери в съдебната система се пренася професионално - към прокуратурата и Висшия съдебен съвет.
Така арбитър в прокурорския скандал с политически привкус ще трябва да бъдат самата прокуратура и Висшият съдебен съвет, който все още не е излязъл с позиция за направените публични изказвания. Преди началото на заседанието на съдийската колегия единствено съдия Олга Керелска коментира за Euronews разрасналия се скандал:
Това е уронване на престижа на съдебната власт, абсолютно недопустимо, няма как да искаме доверието на гражданите в тази ситуация.
А ситуацията придоби нови измерения, след като към една електронна медия бяха изпратени записи на частни разговори между мъже с гласове, наподобяващи Борислав Сарафов и Иван Гешев. Именно заради направени неправомерно записи Борислав Сарафов е дал на прокурор началника си Иван Гешев. И още - според Сарафов, Гешев е нарушил закона като е въздействал върху наблюдаващия прокурор по делото, станало известно като "Барселонагейт". Както и че е използвал неправомерно като лична резиденция прокурорския учебен център в Боровец. Заради това често Гешев е пътувал по пътя, на който избухна взрива пред автомобила му на 1 май. Остава отворен ключовият въпрос - дали ще се намери прокурор, който да поеме разследването на посочените от Сарафов престъпления и да твърди, че може да разследва безпристрастно.
А междувременно пред БНТ, третият в прокурорския скандал - заместник-директорът на националното следствие - Ясен Тодоров, обяви, че от вчера следобед един дрон влиза в терасите на ваканционно жилище, собственост на родителите на съпругата му.
Ясен Тодоров не уточни дали и той ще поиска охрана, както вече направи началникът му Борислав Сарафов.
Предстои утре във ВСС да заседава прокурорската колегия, от която е част и обвинител номер 1 Иван Гешев.