Социолози: Кабинет с първия и втория мандат са малко вероятни, а третият би бил вреден
Шансовете за съставяне на правителство с първия мандат са малки. Около това мнение се обединиха в ефира на Euronews Bulgaria часове преди гласуването на проектокабинета „Габровски“ социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова и политологът Христо Панчугов.
Според тях дори да има „игри с кворума“, мнозинството ще бъде нестабилно и нетрайно.
Към момента количествено, ако се опитам да ги обобщя, ги оценявам шансовете (за съставяне на правителство – бел. ред.) на около 30 на сто, по-големи, отколкото в моментите на най-сериозна конфронтация.
„Все пак формулата, която предложиха от мандатоносителя ГЕРБ дават известни надежди да се сформира кабинет, да се тушират най-острите противоречия и да се преодолеят най-острите конфронтационни линии, така че страната да има редовен кабинет, особено на фона на това, че през последните 2 години практически с 6 месеца изключение, управляват служебни правителства“, допълни Димитрова.
По думите ѝ все пак основания за сериозен оптимизъм за съставяне на правителство с първия мандат няма.
Експертите са на мнение, че кабинет с втория мандат е невъзможен, а с третия – вреден.
„Шансовете изглеждат малко по-големи, отколкото преди седмица“, посочи политологът Христо Панчугов.
Според него два месеца и половина политиците се занимават с Изборния кодекс и отсъства каквато и да е заявка за решаване на кризите.
„Много трудно ми се струва, дори и да приемем някакъв странен план за игра с кворума, което ми се струва все по-малко вероятно, това ще бъде едно много нестабилно малцинство, което ще стане обект на шантаж и постоянни атаки, свързани със задкулисни договорки. Единственият шанс такъв кабинет на малцинството да проработи е ясна заявка за конкретни политики, около които да се търсят различни плаващи мнозинства. Това изисква политическо лидерство на съвсем друго ниво, което постоянно да изгражда консенсус и да го налага, когато това е необходимо. Това е много сложен сценарий, с който досега не сме се сблъсквали“, коментира още той.
Ако на първият мандат хипотетично шансовете за 30 на сто, с втория мандат изглеждат още по-малки заради сложните отношения на бившите коалиционни партньори, които участваха в правителството на Кирил Петков.
Според социолога Боряна Димитрова реализацията на втория мандат клони към нулата.
„Каквито и проблеми да има с първия или втория мандат – поне е ясно кой носи отговорността, коя е основната политическа сила и малко повече дава шанс да има яснота в българския политически живот, докато в третия мандат всички тези ясноти биха били заметени и потънали в още по-голяма мъгла“, отбеляза Димитрова.
По думите на политолога Христо Панчугов третият мандат ще бъде връчен отново на БСП, с което ще се блокира и всяка възможност за съставяне на правителство в рамките на това Народно събрание.
Голяма част от избирателите на БСП продължават да виждат в Румен Радев изразител на техните интереси по една или друга причина, въпреки конфликта, който той има с ръководството на БСП.
Нито Панчугов, нито Димитрова виждат място в евентуален нов парламент за НДСВ и за новото ляво обединение.
„Старите играчи са твърде много. Голямата въпросителна на следващите избори са две неща – доколко ще видим допълнителна радикализация на настроения, които и към този момент същшествуват в българското общество и другият голям въпрос е кой ще мотивира тези 60% от българските избиратели, които решиха да не гласуват на предишните избори и дали изобщо някой ще успее. Всъщност големият потенциал за промяна се крие в тези 60% – не в хартиената бюлетина, а кой ще успее отново да напипа пулса на обществената промяна“, подчерта Панчугов.
Според социолога Боряна Димитрова политическите сили търсят преместване към центъра, а избирателите се радикализират.
Вижте целия разговор във видеото.