Полски евродепутат: България трябва да е част от Шенген, а Европа - по-сплотена
На фона на падналите ракети на територията на Полша, Европа трябва да бъде по-сплотена отвсякога пред заплахите на Русия. Именно заради това България трябва да влезе в Шенгенското простраство. Това каза в специално интервю за Euronews Bulgaria полският евродепутат Богдан Ржонца. Как Полша се справя с наплива на мигранти и европейското бъдеще - разказва Юлиян Стоянов.
В разгара на войната на територията на стария континент, полският евродепутат Богдан Ржонца смята, че държавите трябва да бъдат заедно пред тази заплаха. Заради това апелира, че пътя на България е към Шенген и страната ни не трябва да остава в периферията на Европейския съюз.
Тази война не е само срещу Украйна, а срещу целия Европейски съюз. Точно заради това всеки ден трябва да работим заедно, трябва да сме единни и България трябва да е част от Шенген. Сега ситуацията в Европа е добра и това е мое лично мнение, защото падането на ракетите в Полша показва, че тези ракети може би са били изпратени към Берлин. За съжаление и ние и вие сме разположени между Берлин и Москва. Именно заради това сега трябва да сме заедно, не да се делим.
Преди две седмици на територията на Полша паднаха ракети, разследването по случая продължава от представители на НАТО и Полша.
Всичко ще бъде наред. Сигурен съм, но този проблем най-добре ще бъде обяснен от НАТО. Защо това не е проблем само за нашата страна, това е проблем за НАТО. За Германия, за Полша и за НАТО.
Докато България продължава да разселва бежанци и на моменти интеграцията на украинските бежанци у нас да куца, Полша е една от страните, която е приела най-много украинци. От началото на войната през февруари над седем милиона украинци са преминали през територията на страната.
Имаме много бежанци в Полша, някои от тях тръгват към Запада. От време на време някои се връщат обратно към дома си в Украйна. Много от останалите мигранти в Полша вече работят и майки с деца се установяват. Имат протекции от полската държава, правителство и местни власти. Така че 2 милиона украинци вече са установени в Полша и работят.+ Според мен ситуацията в Полша е добра. Не знам честно казано как другите страни и балканите се справят с бежанците. Но ми се струва, че при вас ситуацията като че ли е по-сложна и затова толкова много бежанци остават в Полша.
Преди седмица на срещата на външните министри на НАТО беше обещана по-голяма подкрепа за Украйна, особено за поправяне на нейната енергийна инфраструктура. Европейският парламент и Съветът на ЕС постигнаха временно споразумение по бюджета за следващата година. Тепърва предстои да се гласува в Европейския парламент. Според Ржонца средства трябва да се заделят и за размирна Украйна.
Благодарение на работата ни в Брюксел можем допълнително да помогнем на Украйна с бюджета за 2023 година. Украински войници ще продължат да се обучават в ЕС и ще продължават да се борят за мир в страната им.
На този фон - след 10 месеца война на територията на Европа, Ржонца вижда позитивен изход от напрежението.
Виждаме каква е ситуацията в момента. Путин има подкрепата на недемократични страни като Китай, Венецуела и Иран. Но моите наблюдения са, че всичко ще се нареди в бъдеще, Защото на последната парламентарна сесия беше одобрена резолюцията срещу Русия. И също така всяка демократична държава подкрепя Украйна, нека не забравяме това.
За Euronews Bulgaria Юлиян Стоянов.