Euronews Primetime

Полски евродепутат: България трябва да е част от Шенген, а Европа - по-сплотена

От Юлиян Стоянов Юлиян Стоянов Репортер

На фона на падналите ракети на територията на Полша, Европа трябва да бъде по-сплотена отвсякога пред заплахите на Русия. Именно заради това България трябва да влезе в Шенгенското простраство. Това каза в специално интервю за Euronews Bulgaria полският евродепутат Богдан Ржонца. Как Полша се справя с наплива на мигранти и европейското бъдеще - разказва Юлиян Стоянов.

В разгара на войната на територията на стария континент, полският евродепутат Богдан Ржонца смята, че държавите трябва да бъдат заедно пред тази заплаха. Заради това апелира, че пътя на България е към Шенген и страната ни не трябва да остава в периферията на Европейския съюз.

 

Тази война не е само срещу Украйна, а срещу целия Европейски съюз. Точно заради това всеки ден трябва да работим заедно, трябва да сме единни и България трябва да е част от Шенген. Сега ситуацията в Европа е добра и това е мое лично мнение, защото падането на ракетите в Полша показва, че тези ракети може би са били изпратени към Берлин. За съжаление и ние и вие сме разположени между Берлин и Москва. Именно заради това сега трябва да сме заедно, не да се делим.

Богдан Ржонца, евродепутат

Преди две седмици на територията на Полша паднаха ракети, разследването по случая продължава от представители на НАТО и Полша.

 

Всичко ще бъде наред. Сигурен съм, но този проблем най-добре ще бъде обяснен от НАТО. Защо това не е проблем само за нашата страна, това е проблем за НАТО. За Германия, за Полша и за НАТО.

Докато България продължава да разселва бежанци и на моменти интеграцията на украинските бежанци у нас да куца, Полша е една от страните, която е приела най-много украинци. От началото на войната през февруари над седем милиона украинци са преминали през територията на страната.

 

Имаме много бежанци в Полша, някои от тях тръгват към Запада. От време на време някои се връщат обратно към дома си в Украйна. Много от останалите мигранти в Полша вече работят и майки с деца се установяват. Имат протекции от полската държава, правителство и местни власти. Така че 2 милиона украинци вече са установени в Полша и работят.+ Според мен ситуацията в Полша е добра. Не знам честно казано как другите страни и балканите се справят с бежанците. Но ми се струва, че при вас ситуацията като че ли е по-сложна и затова толкова много бежанци остават в Полша.

Преди седмица на срещата на външните министри на НАТО беше обещана по-голяма подкрепа за Украйна, особено за поправяне на нейната енергийна инфраструктура. Европейският парламент и Съветът на ЕС постигнаха временно споразумение по бюджета за следващата година. Тепърва предстои да се гласува в Европейския парламент. Според Ржонца средства трябва да се заделят и за размирна Украйна.

 

Благодарение на работата ни в Брюксел можем допълнително да помогнем на Украйна с бюджета за 2023 година. Украински войници ще продължат да се обучават в ЕС и ще продължават да се борят за мир в страната им.

На този фон - след 10 месеца война на територията на Европа, Ржонца вижда позитивен изход от напрежението.

 

Виждаме каква е ситуацията в момента. Путин има подкрепата на недемократични страни като Китай, Венецуела и Иран. Но моите наблюдения са, че всичко ще се нареди в бъдеще, Защото на последната парламентарна сесия беше одобрена резолюцията срещу Русия. И също така всяка демократична държава подкрепя Украйна, нека не забравяме това.

За Euronews Bulgaria Юлиян Стоянов.