Добро Утро, Европа

Разногласия в ЕС забавят одобрението на таван на цените на газа

От Елеонора Христозова Елеонора Христозова Журналист

Белгия, Гърция, Италия и Полша заплашиха да блокират новия пакет от мерки на Европейския съюз за облекчаване на острия енергиен дефицит. Те са разгневени, че сред подробните предложения не е включен таван на цените на газа, съобщиха дипломати.

Продължаващите разногласия между 27-те държави от ЕС увеличават перспективата министрите на енергетиката на блока да не да могат да дадат окончателно одобрение за горната граница на цените по време на срещата на 24 ноември, както се очакваше.

Министрите на енергетиката от ЕС ще се стремят към политическо споразумение по регламента на Съвета за засилване на солидарността чрез по-добра координация на покупките на газ, трансграничния обмен на газ и надеждни ценови показатели.

Според дипломатически източници, на среща на националните пратеници към Европейския съюз четирите държави са заявили, че искат от Европейската комисия цялостно предложение за тавана преди 24 ноември.

В противен случай те няма да се съгласят с целия пакет от мерки, които предстои да бъдат одобрени и които включват също така стартиране на съвместни покупки на газ от блока и ускоряване на процедурите за издаване на разрешителни за възобновяеми енергийни източници.

Европейската комисия, която изготвя проектите на закони на ЕС за одобрение от държавите-членки, реагира като обеща да представи навреме за обсъждането на 24 ноември план за таван на цените на газа. 

 

Този дебат е все още продължава. Внимателни сме към всички модели, предложени от една или друга държава-членка, за да намерим правилната посока, за да стигнем до механизъм, който ще ни позволи да смекчим този скок на цената на газа  за европейските потребители и предприятия.

Eрик Мамер, говорител на ЕК

Според източниците, които са участвали или са били информирани за обсъжданията, които се проведоха при закрити врата, шансовете той да бъде готов за одобрение дотогава са малки.

Четирите държави не могат сами да блокират споразумението. Но биха могли да го направят, ако изградят по-широка коалиция сред повечето държави от ЕС, които от месеци призовават за ограничаване на цените на газа, за да се намалят високите пазарни цени.

Против е малък, но силен лагер, воден от Германия, най-голямата икономика в блока, която твърди, че горната граница ще доведе до риск доставчиците да бъдат отблъснати и ще намали стимулите за намаляване на потреблението на газ.

Несъгласието отслабва отговора на ЕС на острата енергийна криза, свързана с войната на Русия срещу Украйна и предизвикваща рекордно висока инфлация в блока, който сега е изправен пред нова рецесия, преди да е имал време да се възстанови напълно от пандемията от COVID.