Euronews Сега

Среща за Западните Балкани: Във фокуса напрежението между Сърбия и Косово

От Елеонора Христозова Елеонора Христозова Журналист

Среща на върха на ръководителите на страните от Берлинския процес за Западните Балкани.

Продължаващото напрежение между Сърбия и Косово ще бъде в центъра на вниманието на срещата в Берлин. Освен това на дневен ред е още по-голямата правна интеграция на Косово. Сърбия се опасява, че други държави ще използват срещата на върха, за да се опитат да убедят Белград да приеме идеята за членство на Косово в организации като ООН и Съвета на Европа. Ако това се случи, т.е. ако Косово се присъедини към някоя от тези организации, това ще се разглежда като първата стъпка към признаване на неговата независимост.

 

Има организации, в които имаме абсолютно мнозинство, и това са тези, които са част от Организацията на обединените нации. Но има и други, където могат да отидат, особено на европейско ниво, да получат мнозинство, което да подкрепи исканията им за членство.

Ивица Дачич, министър на външните работи на Сърбия

Сърбия задължително се нуждае от Русия и нейната дипломатическа мрежа, за да спре независимостта на Косово, коментират анализатори. Ето защо Белград се противопоставя на приемането и прилагането на санкции срещу Русия, както настоява Европейският съюз.

 

Трябва да сме наясно, че червената линия не е въпрос на Русия или Украйна, а на Сърбия. Става дума за това какво означава всичко това за нашата териториална цялост и независимост. Това е единствената червена линия, която имаме. Никакви емоционални или ирационални отношения с когото и да било не играят роля в дипломацията.

Ивица Дашич, министър на външните работи на Сърбия

Сръбското правителство обаче има основателни опасения, че Комитетът на министрите на Съвета на Европа ще приеме текст, който ще проправи пътя за бъдещо пленарно гласуване по въпроса за пълноправното членство на Косово.

Бившата сръбска провинция Косово, населена с албанско мнозинство, обяви независимост през 2008 г., която Сърбия не признава, и двете страни водят труден диалог за нормализиране на отношенията под егидата на Европейския съюз.        

Междувременно Сръбските въоръжени сили повишиха степента си на готовност във връзка с подновеното напрежение с Косово и появата на безпилотни самолети на границата с бившата провинция, заяви сръбският министър на отбраната Милош Вучевич. Според него безпилотните летателни апарати, забелязани през последните дни в близост до границата, а също и в сръбското въздушно пространство, са имали за цел да наблюдават позициите на сръбските военни части и казарми. Той обаче опроверга твърденията в пресата за сръбска реакция на появата на безпилотни самолети с патрулиращи изтребители Миг-29. Министърът отрече също да е било разпоредено разполагането на сръбски сили по границата с Косово.

Косовското правителство на ултранационалиста Албин Курти запазва ултиматума си към сръбското малцинство да смени от 21 ноември сръбските регистрационни номера на автомобилите с косовски. Искането на косовското правителство за смяна на регистрационните табели засяга около 10 000 косовски сърби, които отказват да се откажат от сръбските табели на автомобилите си.