Политика

Създадоха постоянна комисия в парламента по конституционни въпроси

От Euronews България Euronews България
Narodno Subranie Снимка: БГНЕС

Депутатите решиха да създадат нова постоянна парламентарна комисия - по конституционни въпроси. В миналото 47-о НС имаше такава Временна комисия, но тя така и не заработи.

По предложение на ГЕРБ депутатите разделиха Правната комисия на две - Правна и по Конституционни въпроси. Решението беше подкрепено единодушно.

„Единодушно е взето решението вчера на Председателския съвет да бъде създадена още една комисия – по конституционни въпроси и се налага да бъдат направени промени в Правилника за дейността и организацията на Народното събрание и да се създадат две нови комисии – по конституционни въпроси и по правни въпроси“, каза от парламентарната трибуна председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, цитирана от БГНЕС.

По думите ѝ високата натовареност на Комисията по правни въпроси би се преодоляла със създаването на една допълнителна Комисия по конституционни въпроси, в която да се обсъдят всички възможни промени в Конституцията, ако Народното събрание реши да прави такива, както и всички въпроси, свързани с отнемане на депутатски имунитет, ако има такива искания за в бъдеще, също и въпроси, свързани с концепцията на правосъдната реформа.

"Считам, че тази комисия е редно да бъде на паритетен принцип, а Комисията по правни въпроси на пропорционален", заяви Атанасова.

"Основната функция на тази комисия е да обсъди идеите за конституционна реформа, които различните политически партии в събранието заявяват, че имат. Нашите приоритети са насочени към структурна промяна във Висшия съдебен съвет, пълно разделяне на Висшия съдебен съвет, да остане такъв за съдиите, да има за прокурорите отделен съвет, намаляване мандата на главния прокурор, възможност за предсрочно освобождаване на главния прокурор, т.нар. импийчмънт. Това са някои от най-основните идеи и разбира се, една, за която мисля, че има съгласие във всички – въвеждане на индивидуална конституционна жалба", каза пред журналисти в кулоарите на парламента Атанас Славов от „Демократична България“.

По думите му основното е да започне разговорът и за тази цел има нужда от този форум, който ще представлява комисията, за да се поставят идеите, да се дискутират с представители и на гражданското общество, и на академичната общност.

„България най-накрая трябва да си свърши работата като държава-членка на Европейския съюз и да извършим необходимите промени, за които получаваме постоянно препоръки от различни институции“, обясни Славов.

Проектът решение бе приет от народните представите с 204 гласа „за“, нито един „против“ и нито един „въздържал се“. Решението следва да влезе в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.