Икономика

Икономист: Преговорите с „Газпром“ са престъпна наивност и глупост

От Марина Матева Марина Матева Водещ

Енергийната и ценовата криза създават условия да има лека паника, най-вече от политическа гледна точка. Дългосрочно Европа трябва излезе от изкопаемите горива и да премине към възобновяемите енергийни източници.

Това каза в студиото на Euronews Bulgaria Руслан Стефанов, главен икономист и програмен директор на „Център за изследване на демокрацията“.

Втората мярка още от 70-те години, която малко беше позабравена е енергийна ефективност и пестене на енергия. Потреблението на средния европеец е изключително голямо. В частност България винаги е била много над средното по отношение на потребяването на енергия на единица БВП.

 

Европа търси и социални мерки, т.е. пренасочване на ресурс към енергийно бедните. Европейските политици се притесняват, че тези високи цени ще имат негативен социален отзвук и от това как Кремъл би могъл да използва тези социални проблеми.

Налагането на тавани на цени не е добра стратегия и не се практикува. Когато сложиш таван обикновено стоката изчезва. Това, което се прави е преразпределение на ресурси. Мисля, че едва ли ще се стигне до такъв таван. Смятам, че Европейската комисия ще развърже ръцете на националните правителства в две насоки – да използват държавна помощ, за да спасят критични предприятия и ще дадат възможност на правителствата да облагат печалбите на едни предприятия и да ги разпределят за други. Както беше наложен таван и на цената на електроенергията в България.

Трудно да се приложи е намаляването на потреблението

България е в добра ситуация, тъй като сме в топ 5 на бюджетите в Европа с най-нисък дълг и бюджетен дефицит, но с помощите и субсидиите трябва много да се внимава, защото лесно е отпускат, но трудно се спират. Дългосрочно решението е в използване на огромните инвестиции, които имаме от Европа за възобновяема енергия.

 

Опитът на правителството да преговаря с „Газпром“ точно в този момент е като купуването на фабрика на 8 септември 1944 г. Рядко срещана комбинация от престъпна наивност и глупост.

Очевидно беше ясно на фундаментално ниво, че това не може да стане, защото „Газпром“ са тези, които нарушиха договора и винаги са поставяли монополни условия.

Вижте цялото интервю във видеото.