Европа

Мицкоски: Темата за включването на българите в конституцията трябва да се обсъжда „стратегически и с визия”

От Euronews България Euronews България
North Macedonia Elections Hristijan Mickoski AP Снимка: AP, архив

Темата за включването на българите в конституцията на Северна Македония трябва да се обсъжда „стратегически и с визия”, защото тази тема трябва да отвори и гарантира членство в Европейския съюз на Северна Македония въз основа на критериите от Копенхаген, заяви премиерът на страната Християн Мицкоски, предаде БТА.

На пресконференция след среща със Синдиката на работещите в сферата на образованието и науката в страната Мицкоски бе попитан дали смята, както твърди председателят на албанския Демократичен съюз за интеграция (ДСИ) Али Ахмети, че българската общност в страната е реалност и дали включването на българите в конституцията ще навреди на държавата.

Дали е реалност или не, говорят числата и те казват, че няколкостотин граждани тук, в (Северна) Македония, използват българския език като майчин. Не можем да кажем, че ги няма. Също както в Албания има седем-осем пъти повече българи, отколкото в (Северна) Македония и това също е реалност. Но македонската общност в България също е реалност. Ако говорим за вписване на българите в конституцията сега, трябва да видим какви права има македонската общност в България и да ги сравним (с тези, които българската общност в Северна Македония има) и тогава можем да правим реални заключения. Не може да сравняваме баби и жаби.

Християн Мицкоски, министър-председател на Република Северна Македония

По думите му тази тема не трябва да бъде използвана в „ежедневната политика”, както прави Али Ахмети, който „си мисли, че така може да получи някакви дивиденти”, но „това е негова стратегия”.

Мицкоски заяви, че няма информация за среща с българския президент Румен Радев по време на заседанието на Европейската политическа общност в Будапеща, но е готов да седнат и да поговорят. Медиите в Северна Македония писаха, че премиерът на Унгария Виктор Орбан подготвя такава среща, позовавайки се на „високопоставени източници от Унгария”.

„И преди, и след 7 ноември (когато е срещата в столицата на Унгария) съм готов да разговаряме. Не е задължително да е Будапеща, може да е навсякъде, да седнем и да говорим, за да намерим решение, което ще бъде решение в дългосрочен план и което ще гарантира успеха в преговорния процес на основата на критериите от Копенхаген. Но ако на 7 ноември дойде такава инициатива от г-н Орбан, аз съм готов да седна и да обсъдим, базирайки се на аргументи, а не на диктат. Диктат не приемам”, заяви на пресконференцията Мицкоски.

Председателят на ДСИ Али Ахмети: Българската общност в РСМ е реалност, трябва да е включена в конституцията

Ali Ahmeti BGNES Али Ахмети, лидер на Демократическия съюз за интеграция (ДСИ) Снимка: БГНЕС, архив

Българската общност в Република Северна Македония е реалност и трябва да бъде включена в конституцията на страната, от което никой не губи, напротив, всички печелят - това е заявил на среща с българския посланик в Скопие Желязко Радуков председателят на най-голямата албанска партия в Северна Македония ДСИ Али Ахмети, съобщават от партията.

Одобрената от Европейския съюз преговорна рамка е ясна и промените в конституцията трябва да бъдат приети бързо, за да продължи страната пътя си към Брюксел, защото приоритет на ДСИ е именно европейската интеграция на Северна Македония и гражданите очакват страната да стане част от Европейския съюз. Охридският рамков договор, Преспанското споразумение и Договорът за приятелство и добросъседство с България са важни за ДСИ и партията има ангажимент за тяхното прилагане, се казва в съобщението на партията.