Орбан щял да кани Главчев и Мицкоски в Будапеща да разговарят за РСМ
Министър-председателят на Унгария Виктор Орбан имал намерение да посредничи в диалога между България и Република Северна Македония, като покани Главчев и Мицкоски в Будапеща.
Това разкри в предаването „Само интервю“ по местната телевизия Канал 5 премиерът на югозападната ни съседка. Предложението за унгарско посредничество в отношенията между София и Скопие бе отбито експресно от българска страна още в деня, когато бе артикулирано от унгарския премиер по време на посещението му в Скопие на 27 септември.
„Нека ЕС да бъде арбитърът, председателят на ЕС ни кани в Будапеща, за да решим всички въпроси предварително, не на етапи, а всички, и да няма повече пречки и да няма двустранно обвързване на този процес. Нека да започнем веднага“, подчерта (северно)македонският премиер, цитиран от БГНЕС.
„Аз не участвам в тази история (преговорите за членство в ЕС – бел.ред.) само за да участвам, а за да завърша с успех. Това е същността на целия този процес. Не е смисълът да се променя Конституцията до следващото препятствие след 6 месеца. Това не е мандат „от - до“, а процес, който продължава, това не е процес, който ще започне сега и ще приключи следващата седмица“, коментира още в интервюто Мицкоски, цитиран от БГНЕС.
Той смята, че ако има воля, има и начин, така че да не се стигне до двустранно протакане на целия процес и да няма повече пречки.
Мицкоски засегна и темата за общата история на двете държави, като коментира личността на Гоце Делчев.
„За мен Гоце Делчев е македонски деец и историческа личност, титан на Македония, за тях може да е нещо друго. Нека те да кажат колко песни, имена, истории има Гоце, а ние да видим колко са те в нашата страна. Нека да видим кой всъщност е бил Гоце Делчев. Мъдростта на народа е неприкосновена“, каза премиерът.
„Няма смисъл да се осъществяват конституционни промени, ако България постави ново условие след 6 месеца. Гоце Делчев е македонски герой, нека България каже колко песни има за него и нека видим колко са в нашата страна“, заяви той.
Той подчерта, че трябва да бъдем добри съседи, но исканията трябвало да бъдат обективни, а не двустранни, и чер „ако непрекъснато се нападаме със средновековни аргументи, няма да излезем от това блато“.
„Трябва да ги решим сега. Ако имаме обективни пречки, това може да ни направи по-добри. Но субективните проблеми, двустранните отношения са проблем“, добави Мицкоски.