Европа

„Това е диктат“: Мицкоски вижда двойни стандарти в решението на ЕС да започне преговори с Албания

От Euronews България Euronews България
Hristijan Mickoski Hristiyan Mitskoski AP Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски. Снимка: AP

Лошо послание към гражданите на Северна Македония нарече премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски решението на постоянните представители в Европейския съюз, че Албания продължава преговорите с отваряне на преговорните глави и пътят ѝ с Република Северна Македония по отношение на евроинтеграцията се разделя, предаде БТА.

След посещението си във Фонда за здравно осигуряване, Мицкоски заяви пред медиите, че още по време на посещението му в Брюксел „това беше казано”, но по пътя си към ЕС държавата е направила „много неща, които никой друг не е правил и които нямат нищо общо с критериите от Копенхаген”.

„Ние сме единственият случай, в който двустранни договори са условия в преговорната рамка. Съжалявам, че предишното правителство прие всичко и докато ограбваше собствения си народ, развяваше европейското знаме. Споделям впечатлението на огромното мнозинство македонски граждани, че не трябва повече да приемаме условия на базата на национални отстъпки, без гаранции. За мен това е диктат. Ако това е условието (Северна) Македония да продължи да преговаря, не благодаря. Това не са европейските ценности, в които моето поколение се влюби”, заяви Мицкоски.

Според него по отношение на Северна Македония се прилагат двойни стандарти, докато той е предложил да се разговаря „колкото е необходимо”, за да бъде намерено решение, което сега липсва.

„И ако казваме, че договорите трябва да се изпълняват, в Договора за приятелство и добросъседство (с България) не е записано, че трябва да включим българите в конституцията. Толкова ли е трудно да се приеме нашето предложение и да влязат в сила тези конституционни промени, когато българският парламент ратифицира протокола за присъединяването ни към ЕС. Очевидно е, че някой няма честни намерения”, заяви Мицкоски, който пожела успех на Албания в преговорите и заяви, че „може би един ден” пътищата им ще се срещнат "някъде по траекторията на евроинтгеграцията".

В отговор на въпрос дали очаква дестабилизация в страната, Мицкоски заяви, че „може да има опити, но и да не бъдем разделени (с Албания) такива опити може да има. Ако някой се опита да дестабилизира страна членка на НАТО, ще отговорим както се полага на една държава”. А на въпрос как Северна Македония ще продължи, отговори, че „с много работа”.

 

Еврокомисията: Северна Македония да си промени конституцията, за да започнат преговорите

Междувременно говорител на Еврокомисията заяви, че институцията очаква началото на преговорите за разширяване възможно най-скоро със Северна Македония, след като бъдат изпълнени изискванията, одобрени от Съвета на ЕС.

„Знаете, че за Северна Македония е необходимо да се промени конституцията, посочи говорителят. Европейският съвет призова Северна Македония да ускори одобряването на необходимите промени, добави той. Решенията за разширяването са в ръцете на държавите от ЕС, отбеляза говорителят на комисията.

Предвижда се Албания да започне преговорите с ЕС по същество на 15 октомври в Люксембург. Следващия месец ще бъде дадено начало на преговорите с Тирана по темите „Обществени поръчки“, „Статистика“, „Съдебна система и основни права“, „Правосъдие, свобода и сигурност“ и „Финансов контрол“.

 

Най-голямата албанска партия призова за незабавно вписване на българите

„Изтичането на крайния срок за конституционните изменения в Северна Македония е критичен момент. Вече няма място за забавяния, оправдания или манипулации, които биха избегнали неизбежното. Конституционните изменения са не само правно задължение; те представляват морален и стратегически императив, който гарантира, че страната ни ще остане на пътя на европейската интеграция“.

Това се посочва в позиция на Демократичният съюз за интеграция (ДСИ) – най-голямата партия на албанците в РСМ и втора политическа сила в страната, след като стана ясно, че Албания е отделена от РСМ в преговорния процес за членство в ЕС, предаде БГНЕС.

„ДСИ винаги е бил гарант на този процес и ние няма да позволим политически блокажи да попречат на бъдещето на нашите граждани. Времето за колебание изтече. Призоваваме всички политически сили да действат отговорно, зряло и решително в интерес на гражданите и държавата. Това предполага изпълнение на задълженията от преговорната рамка и незабавно приемане на конституционните изменения, които ще проправят пътя за следващите стъпки в членството ни в ЕС“, заявиха от партията.

„Трябва да гарантираме, че действията ни отразяват волята на народа и жертвите, дадени през десетилетията, за да се осигури демократично и проспериращо бъдеще. Наративът на страха и ежедневната политика е изчерпан; сега е време за лидерство и визия. Отговорността ни е не само пред нашите избиратели, но и пред цялата страна. Призоваваме всички партии да поставят на първо място интересите на РСМ и нейните граждани и да действат в съответствие с европейските стремежи, които обединяват всички нас“, добавиха от ДСИ.