Свят

Франция извика израелския посланик заради удара срещу мисията на ООН в Ливан

От Euronews България Euronews България
Livan Beirut Israelska Ataka Udar Izrael AP Разрушения по жилищна сграда в Бейрут след израелски обстрел. Снимка: AP

Франция извика израелския посланик, след като мироопазващите сили на ООН в Ливан заявиха, че израелски обстрел по щаба им е ранил двама служители, предаде БГНЕС.

„Тези нападения представляват сериозни нарушения на международното право и трябва да бъдат прекратени незабавно. Израелските власти трябва да дадат обяснения“, заяви френското външно министерство. „Поради това Франция извика днес израелския посланик във Франция“, се допълва в изявлението.

Франция, която има военно присъствие в Ливан от 1978 г. насам, разполага с около 700 военнослужещи във Временните сили на ООН в Ливан.

„Отдаваме дължимото на целия личен състав на ООН, на нашия френски контингент и на всички контингенти, за тяхната постоянна ангажираност и професионализъм при тези трудни условия“, каза още френското външно министерство.

Париж отново подчерта „спешната необходимост от прекратяване на военните действия и дипломатическо уреждане“.

Израел призна, че силите му са открили огън в района, заявявайки, че бойците на Хизбула, с които води война, действат в близост до постовете на ООН.

Италия, която е основен доставчик на войски за международните сили, заяви, че действията „могат да представляват военни престъпления“, а Вашингтон посочи, че е „дълбоко обезпокоен“.

Събитията се случиха ден, след като мироопазващите сили на ООН в Ливан (ЮНИФИЛ) съобщи, че израелски танк е стрелял директно по наблюдателна кула в щаба на организацията, ранявайки двама индонезийски миротворци, и че войници са атакували бункер в близост до мястото, където миротворците са се укривали, повреждайки превозни средства и комуникационна система. Нападенията предизвикаха сериозен международен отзвук.

Израел засилва кампанията си срещу проиранското шиитско движение "Хизбула" с тежки въздушни удари срещу територията на Ливан и сухопътна офанзива по границата след година взаимен трансграничен обстрел между двете враждуващи страни, предава БТА.

По-рано днес в централната част на Бейрут спасителни екипи продължаваха издирването на затрупани под руините на рухнала сграда, часове след като два израелски удара поразиха ливанската столица, при които бяха убити 22 души, а десетки бяха ранени.

Това бе и най-смъртоносната атаката срещу центъра на Бейрут от началото на военните действия преди повече от година. При нея бяха поразени две жилищни сгради в квартали, в които живеят много хора, избягали от израелските бомбардировки на други места в страната.

Финансираната от "Хизбула" телевизия "Ал Манар", както и израелски медии съобщиха, че целта на ударите е било убийството на Уафик Сафа, един от високопоставените служители по сигурността на групировката. "Ал Манар" посочи, че Сафа не е бил в сградата по време на удара, а израелската армия засега не е коментирала.

ЮНИФИЛ съобщи, че пренарежда част от персонала си след вчерашните удари срещу щаба в щаба в Южен Ливан. Израелските военни признаха, че са открили вчера огън по щаба на ЮНИФИЛ, и заявиха, че са наредили на миротворците да "останат в защитените пространства".

Впоследствие ръководителят на мироопазващите операции на ООН Жан-Пиер Лакроа заяви, че 300 миротворци, намиращи се на фронтови позиции по границата на Южен Ливан, са били временно преместени в по-големи бази. Плановете за преместването на още 200 военнослужещи ще зависят от условията за сигурност при ескалация на конфликта. Лакроа съобщи на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН, че миротворците от ЮНИФИЛ остават на позициите си, но поради въздушни и наземни атаки не могат да извършват патрулни дейности.

ЮНИФИЛ, в които участват над 10 000 миротворци от десетки държави, бяха създадени, за да наблюдават изтеглянето на израелските войски от Южен Ливан след израелското нахлуване по време на операция "Литани" през 1978 г. След Израелско-ливанската война през 2006 г. ООН разшири мисията на ЮНИФИЛ, като позволи на миротворците да патрулират в буферната зона, създадена по протежение на границата.

Израел обвинява шиитското движение, че е създало бойна инфраструктура по границата в нарушение на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН, която сложи край на конфликта през 2006 г., отбелязва АП.