Дни след урагана ''Хелън'', САЩ се подготвя за „Милтън“
Дни след урагана Хелън, американският щат Флорида се подготвя за масова евакуация, заради урагана Милтън. Природното бедстие се движи с максимални постоянни ветрове от 145 км/ч, като се насочва към градовете Тампа и Орландо. Това е най-голямата евакуация от 2017 година насам. Тогава около 7 милиона души бяха призовани да напуснат домовете си по време на урагана Ирма. С най-малко 215 загинали Хелене вече е най-смъртоносният ураган, връхлетял континенталната част на САЩ от 20 години насам. А стотици хора все още са в неизвестност. Приблизително половината от жертвите са в Северна Каролина, а десетки други са загинали в Южна Каролина и Джорджия. Засегнатите райони се борят с внезапни наводнения, кални свлачища, падащи дървета и разрушени пътища. Именно екстремните количества валежи увеличиха опасността от тази буря.
С въздействието на климатичните промени върху развитието на ураганите не сме сигурни какво може да се случи. Знаем, че този тип бури ще събират повече влага, а това означава още по-силни валежи. А това означава, че те ще се придвижват по-навътре в сушата. Ще станем свидетели на много повече такива разрушителни бури. Това може да промени и тяхната честота.
Преди да достигне сушата миналата седмица, Националната метеорологична служба е предупредила специалистите по планиране на извънредни ситуации, служителите за първа помощ, че проливните дъждове и силните ветрове на бурята могат да доведат до бедствие на стотици километри от брега. Нарастващият брой на жертвите провокира длъжностните лица и засегнатите да се замислят дали не са могли да бъдат по-подготвени.
Експертите обаче твърдят, че коренът на проблема се крие в социалното неравенство.
Защо тогава хората не са били наясно, че в тези райони наистина има урагани и могат да възникнат наводнения на такова ниво? За съжаление, причината е в бедността. Всичко се свежда до това, че властите не разполагат с ресурси, за да се грижат за хората живеещи в засегнатите места.
Пътят към възстановяването се усложнява от откъснатите от света общности, липсата на течаща вода и все още неработещите мобилни телефони.