Европа

Украйна преименува над 300 селища, свързани с Русия и СССР

От Euronews България Euronews България
Dekomunizacia Decommunisation Statuya Stalin Lenin AP Изхвърлени статуи от комунистическата епоха в Украйна изобразяващи Сталин отпред и Ленин, лежаха на земята пред стъкларска работилница в Харков, Украйна, вторник, 28 февруари 2023 г. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Украинският парламент, Върховната Рада, гласува за промяна на имената на 327 населени места, които са били свързани с Руската империя или Съветския съюз, съобщи „Киев Индипендънт“, предаде БГНЕС.

Парламентът забрани повечето съветски и комунистически символи, имена на улици и паметници, като част от процеса по декомунизация през 2015 г. Много градове, получили нови имена при управлението на съветските власти, бяха преименувани, за да отразяват украинската си идентичност.

Президентът Володимир Зеленски подписа закон през април 2023 г., забраняващ именуването на географски обекти в Украйна на руски личност или исторически събития в отговор на руската инвазия.

Депутатът Роман Ложински описа решението като „наистина историческо“ и „такова, каквото трябваше да бъде взето преди 33 години“, когато Украйна получи независимост.

„Имената, наложени ни от Москва през вековете най-накрая ще попаднат в кошчето на историята. Градовете и селата ще се върнат към историческите си имена или ще получат нови, предложени от местни съвети“, каза Ложински.

Градовете, чиито имена ще бъдат сменени, включват Червоноград в Лвовска област. Името на града се отнася до червения цвят, до преименуването му от съветските власти през 1951 г. се е наричал Христинопил.

Новото име, Шептицки, е името на украински епископ от региона.

Село Красноград в Харковска област, чието име също се отнася до червения цвят, ще бъде преименувано на Берестин, по името на близката река Берестова.

На град Дружба в Сумска област е възстановено името Хутир Михайловски. Това беше оригиналното име на града преди да бъде променено на Дружба, което означава приятелство, от съветските власти през 1962 г.

От началото на пълномащабната инвазия града редовно попада под атаки заради разположението си. Той се намира на няколко километра от границата с Русия.

Новомосковск, град в Днепропетровска област, е преименуван на Самар, което се отнася до първоначалното име на местното казашко селище, преименувано на Москва през 1794 г.

Според Ложински Върховната Рада все още трябва да вземе решение за именуването на още 200 населени места в цяла Украйна.