Европа

Жители на Стокхолм са задължени да рециклират отпадъците си

От Елица Маймарева Елица Маймарева Международен редактор

Жителят на Стокхолм Фабиан Сел се грижи да рециклира картофените си обелки. Той е привърженик на новия шведски закон, който изисква от всички да рециклират хранителните си отпадъци.

Мисля, че това всъщност е нещо добро, защото кара хората да носят отговорност за храната, която изхвърлят.

Фабиан Сел, жител на Стокхолм

Законът влезе в сила в началото на годината. Но много градове в Швеция рециклират хранителни отпадъци от десетилетия. Biokraft, една от двете компании, отговарящи за рециклирането в района на столицата, отчита около 20-процентно увеличение в сравнение със същия период на миналата година. Но при преработката на тези отпадъци има предизвикателства. 

Около 30 процента от предполагаемите хранителни отпадъци, които получаваме, всъщност са други отпадъци, които не могат да бъдат рециклирани. Така че това все още е висок процент.

Часиб Хамид, мениджър „Защита на рециклирането“, Biokraft

Компанията преработва отпадъците в биогаз и тор, които след това се изпращат на местни фермери. Фирмата произвежда и втечнено биогориво, което се продава в чужбина. От 2018 година всички автобуси в Стокхолм се движат с него. За захранването на един автобус в продължение на една година са необходими годишните хранителни отпадъци на около 3000 души. Но този процес продължава да бъде предизвикателство за Стокхолм - около 35% от остатъците от храна все още се изхвърлят, без да бъдат рециклирани. Друго предизвикателство е, че повече от 50 % от хранителните отпадъци в Стокхолм вече не идват от домакинствата, а от ресторанти и други предприятия за производство на храни.

ЕС има за цел да намали наполовина хранителните отпадъци на глава от населението до 2030 г. В Швеция целта е до 2025 г. те да намалеят с 20 %.