Свят

Ще има ли забрана на дълбоководния добив на минерали?

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Екоактивисти са загрижени за интензивните усилия за приемане на правила, които ще управляват бъдещия търговски дълбоководен добив на минерали и метали в международни води. Международният орган по морското дъно, организация в структурите на ООН, води преговорите на среща в Ямайка.

По тази причина три неправителствени организации от Европа поръчаха проучване на Ipsos с участието на 3000 души в Белгия, Полша и Италия.

От тях 56% са се обявили против добива на големи дълбочини, като подкрепят временна забрана на тази нова индустрия.

 

Учените ни предупреждават, че ни трябва повече време, за да разберем добре морските дълбини. Откриваме нови и нови неща, както миналата седмица. Беше направено откритие, че полиметалните нодули - скалите, които съдържат минерали - всъщност произвеждат кислород. И това променя напълно знанието ни за производството на кислород, защото се случва на големи дълбочини, без слънчева светлина.

Рейчъл Уокър-Коно – активист на WeMove Europe 

На карта е заложено оцеляването на екосистемите, рибните популации и способността на океани да отделят и съхраняват въглероден диоксид.

Към този момент само 31 държави в света се застъпват за забрана, мораториум или превантивна пауза на дълбоководния добив.

Франция е единствена в ЕС, която иска забрана. Пауза искат Дания, Швеция, Финландия, Германия и други.

Преди две години ЕК предложи забрана на тази дейност, докато не се докаже, че може да се извършва по безопасен начин. Но някои страни членки на Съюза са нетърпеливи да се сдобият с нови източници на минерали, като такива използвани в електрическите батерии и полупроводниците.

 

Чрез дълбоководен добив от скалните образувания се отделят манган, малки количества никел, кобалт и мед. Много от тези минерали се заменят в съвременните чисти технологии, а други, които са критично необходими като литий, не могат да бъдат намерени в нодулите.

Рейчъл Уокър-Коно – активист на WeMove Europe

Канада може да кандидатства за лиценз за търговска дейност в международни води още през 2025 г.

А Норвегия е една от най-активните по отношение на търговския добив в свои национални води.