Над милион жители на Ивицата Газа са застрашени от глад
Цените на хранителните продукти в Ивицата Газа са спаднали, но жителите казват, че много палестинци в анклава нямат работа и нямат пари да си купят стоки, дори и да са по-евтини. След като по-рано този месец беше затворен граничният пункт с Египет, голяма част от стоките в Газа вече идват от Израел и окупирания от Израел Западен бряг. Жителите на ивицата Газа заявиха, че на пазара се предлагат зеленчуци, плодове, захар и други продукти на по-ниски цени. Въпреки това, много палестинци са загубили работата си и са изчерпали спестяванията си.
Има хора, които нямат пари. Така че дори цените да се понижат, те нямат пари да си купят. Те не получават заплатите си, а частният сектор не работи, тъй като е разрушен. Така че всичко остава скъпо. Ще отнеме доста време преди въобще да се подобрят нещата.
Транспортирането на стоки от Египет преди струваше три пъти по-скъпо от това на стоки, идващи от Израел или окупирания Западен бряг, откъдето също се изпращат стоки без данъци и мита. Местните власти съобщават, че продуктите, идващи от Египет, се трупат на границата. Тези, които идват от Западния бряг и Израел, трябва да преминат през два контролно-пропускателни пункта - един близо до град Хеброн на Западния бряг и друг на граничния пункт Керем Шалом, който свързва Израел с Ивицата Газа. Операциите по претърсване не са толкова строги на Керем Шалом в сравнение с тези на граничния пункт Рафа. Междувременно Банката на Палестина отвори един от клоновете си в Ивицата Газа, което позволи на някои хора да изтеглят пари. На свой ред международни представители заявиха, че всички 2 млн. и 300 хиляди жители на Газа се борят да намерят храна, а над милион са изправени пред катастрофални нива на недостиг на продукти.