Могат ли маркетингов трик и нов закон да защитят китовете?
Природата и пазарната индустрия не се възприемат като съюзници. Какво би станало, ако финансовите пазари бяха проектирани така, че да възнаграждават компаниите и хората за опазване на природата? Племената Маори са се обединили с икономистът Ралф Чами и неговият екип от Blue Green Future, за да защитят китовете, чрез използване на маркетингови и правни средства. В края на миналия месец, на Островите Кук маорските лидери се събраха, за да подпишат декларация, с която се дава статут на юридическо лице на китовете, мигриращи в техните води. Този документ бележи радикална промяна. Той дава права на животните, като свобода на движението, здравословна околна среда и възстановяване на популацията им. Маорите признават, че този вид са разумни същества, които играят жизненоважна роля за екологичното и културното здраве на Тихия океан.
Това е етична и правна рамка, която признава, че природните обекти като реките, горите и китовете имат определени права и интереси, които заслужават правна защита.
За китовете обаче съществува друга заплаха - удари от кораби, заплитане в мрежи, сонарни и сеизмични тестове. Благодарение на юридическата правосубектност ще има и финансова санкция от 2 млн. долара за нараняване на кит. Морските застрахователни компании ще принудят корабите да инсталират устройства за предотвратяване на сблъсъци с вида. Корабите, оборудвани с такива устройства ще вземат заеми с по-ниска лихва. Потребителите ще предпочетат компании, които са свързани с опазването на китовете.