Свят

Експерт: Търговията между ЕС и Русия продължава, само че през посредници – излиза с 10% по-скъпо

От Анастасия Димитрова Анастасия Димитрова Водещ

Имплементацията на директивата, гласувана от ЕП, с която се криминализира нарушението на санкциите срещу Русия, ще отнеме време, а установяването на персонална отговорност ще бъде много трудно. Това коментира в студиото на Euronews PrimeTime доц. д-р Васил Петков –ръководител на катедра „Международни икономически отношения и бизнес“ в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).

Санкциите не действат и това го показват официални данни, както на Европейския съюз, така и на някои страни, които са съседи на Руската федерация. Всъщност никой не крие, че реално търговските потоци малко са се принаредили, но търговията си върви – просто преминава през посредници отделни страни“, посочи д-р Петков.

„Преди войната вносът в Европейския съюз от Русия е бил около 10%, сега е под 2%, т.е. това е директният ефект, който Европейският съюз цели. Същевременно наблюдаваме много голямо нарастване на износа на ЕС към страни като Казахстан, Армения, Грузия, Киргизстан даже“, отбеляза той.

 

При някои стоки имаме многократно увеличение на вноса от Европейския съюз в тези страни и същевременно нарастване на износа на същите стоки към Русия. Най-очевадният пример е при автомобилите. При Казахстан има 350% ръст на износа на автомобили. При Киргизстан нарастването е с 1428%.

доц. д-р Васил Петков, ръководител на катедра „Международни икономически отношения и бизнес“ в Университета за национално и световно стопанство (УНСС)

 

Според международния анализатор това няма как да става без знанието на съответните страни.

„Има Евростат, има и национални статистики. Това всичко прави впечатление. Дори и за един студент, като погледне такива проценти, прави впечатление. Тоест, това е затваряне на очи и всъщност оставяне конкретни фирми, и то големи, които примерно официално са се изнесли от руските пазари, по заобиколен начин, пак да достигат до руския пазар“, подчерта експертът.

По неговите думи реално Руската федерация не се е лишила от достъпа до стоките, попадащи под санкции. Според експерта една от причините за неработещите санкции е нежеланието на ЕС да се лиши от вноса на руски суровини.

„Това, че всъщност не купуват директно от Русия, излиза с 10-15% по-скъпо на европейците“, каза още той.


Целия разговор вижте във видеото.