Европа

ЕК представя предложения за съвместни покупки на оръжия и оборудване

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

ЕС трябва да зареди своя отбранителен индустриален капацитет в следващите пет години, за да се изправи срещу заплахите, идващи от Русия, каза председателят на ЕК.

Съвместните покупки на военно оборудване е ключов елемент от Европейската стратегия за отбранителна индустрия, която Урсула фон дер Лайен ще представи през следващите седмици.

Една от централните цели на стратегията и европейката програма за инвестиции в отбраната ще бъде отдаването на приоритет на съвместните обществени поръчки за отбраната. Точно както го направихме успешно с ваксините и с природния газ. Това ще ни помогне да намалим фрагментацията и да увеличим оперативната съвместимост. Но за да го направим, трябва колективно да изпратим силен сигнал към индустрията.

Урсула фон дер Лайен – председател на ЕК

Една от основните точки е улесняването на предварителни споразумения за покупки с военната промишленост, за да й се осигурят стабилни поръчки и предвидимост в дългосрочен план, както и да се възстановят, попълнят и модернизират въоръжените сили на държавите-членки.

Идеята се подкрепя от ЕНП, най-голямата политическа група в Европарламента.

В момента държавите-членки изразходват много средства на национално ниво. Трябва да си сътрудничим по-тясно в Европа. Имаме нужда от повече отбранителни технологии и опит. Трябва заедно да закупим повече военна техника и оборудване. И ако ЕС може да инициира този процес, насърчавайки държавите-членки да работят заедно, тогава всичко е в наш интерес.

Дейвид Макалистър – член на групата на ЕНП, Германия

Но не всички членове на ЕП са съгласни. От Левицата смятат съвместните покупки за "лоша, антидемократична процедура".

Това ще има много важно въздействие предимно върху индустрията на ЕС, защото ние ще финансираме производството на оръжия. И това може да даде предимство на определени компании за сметка на други. И второ, в рамките на определени компании, тези, които биха могли да произвеждат самолети за гасене на пожари например, ще бъдат стимулирани да произвеждат оръжия. Това не е Европа, която искаме.

Марк Ботенга – член на групата на "Левицата", Белгия

Фон дер Лайен също така иска да използва неочакваните печалби, идващи от замразени руски активи, за закупуване на военно оборудване за Украйна, дори ако законовият ред за това да не е сигурен.