Животът в Газа: Гладът е все по-осезаем според местните
Оскъдният достъп до храна в ивицата Газа принуждава хората да търсят алтернативни начини да се изхранват. Така някои прибягват до растението слез, което има лечебни свойства и расте свободно в сухи условия. Някои казват, че рискуват и живота си, за да се сдобият с растението.
Ситуацията се влошава и бяхме принудени да напуснем и да отидем на границата. Няма дистанция между нас и танковете. Излагаме живота си на опасност, но какво да правим? Трябва да храним децата си. Те искат да ядат. По-добре малко, отколкото нищо.
Всички са гладни. Трябва да храним децата. Крещят, че искат храна. Ние не можем да им намерим. Не знаем какво да правим.
Според Световната продоволствена програма на границата между Газа и Египет има достатъчно храна, но няма сигурен начин да стигне до нуждаещите се, а дългите проверки допълнително забавят процеса. Недостигът на питейна вода също усложнява ситуацията.
Гладът и болестите се увеличават, а близо 80% от населението на анклава е разселено. Най-тежка е ситуацията в Рафа, където има близо 1,5 млн. души. Мнозина няма къде да отидат, въпреки че Израел обяви, че готви операция срещу града.
От еврейската държава подчертаха, че тя ще може да започне, когато цивилните бъдат евакуирани, и дадоха на Хамас срок до 10 март да освободят взетите заложници, за да не се стига до офанзива в Рафа.