Политика

„Правосъдие за всеки“ на протест заради избора на конституционни съдии

От Бетина Михайлова Бетина Михайлова Репортер

Граждани се събраха на площад "Независимост", за да изразят недоволството си от избраните от квотата на парламента за конституционни съдии Десислава Атанасова и Борислав Белазелков.

Организираният от гражданска инициатива "Правосъдие за всеки" протест е под надслов "Конституционен съд под обсада! Да защитим правото и демокрацията!".

Протестираме днес, защото в петък предстои клетвата на новоизбраните конституционни съдии в Конституционния съд, който трябва да попълнят една липсваща повече от две години парламентарна квота там“, заяви председателят на Инициатива „Правосъдие за всеки“ Велислав Величков. Той определи избора на Атанасова и Белазелков за конституционни съдии за скандален и порочен.

Понеже нарушава процедурата на чл. 91б, който самите депутати гласуваха само преди 15 дни, а именно да се проведе в условията на откритост, прозрачност, публичност, обоснованост на кандидатурите, за да не се поставя органът в политически зависимости, ние мислим, че тази процедура, за да бъде защитена, избраните за конституционни съдии трябва да изчакат решението на Конституционния съд по отношение на това нарушена ли е процедурната по избор или не“, категоричен е Величков.

Той отбеляза, че президентът Румен Радев сезира Конституционния съд, а също и две парламентарни групи. „Ако искат да постъпят нормално, с уважение към институцията, достойно, те трябва да отложат своята клетва до момента, до който Конституционният съд се произнесе по техния избор. А най-скандално би било, ако самите те участват в обсъждане и гласуването на процедурата по собствения си избор. Това вече ще е откровена гавра с Конституционния съд“, подчерта председателят на гражданската инициатива.

Според него дори и в петък Белазелков и Атанасова да положат клетва, след около 5 – 6 месеца този избор ще бъде отменен като нищожен и ще трябва да се открие нова процедура.

Ако опит се наричат 4 г. юрисконсулт в две болници в Русе и 11 – 12 г. парламентарен стаж, то говорим за политически опит. Г-жа Атанасова има много богат политически опит и политическа експертиза. Но Конституционният съд не търпи политика, вътре има изискване членовете на Конституционният съд не могат да бъдат дори членове на политическа партия, а тя е вторият човек в управляваща партия до днес, докато беше председател на ПГ на ГЕРБ, вторият човек в партия ГЕРБ. От това по-политическа кандидатура, здраве му кажи“, каза още Величков.

По отношение на Белазелков, той обясни, че не може да оценява дейността му като съдия, но го определи като „спорна личност в адвокатурата“. „Той отговаря на стандартите да бъде избран, но дали това е най-добрата възможна кандидатура и колко той е близък с конституционното право, също е много голям въпрос“, смята председателят на Инициатива „Правосъдие за всеки“, като отбеляза, че всяка партия от коалицията си е излъчила своя кандидат без право на другите да го оспорват.

Имаше една политическа сделка, а нямаше реален, прозрачен и отговорен избор. Ето това е порочното и това трябва да се промени при следващите избори – регулаторни органи, Висш съдебен съвет, Висш прокурорски съвет. Ако политическите назначения продължат, от цялата гласувана съдебна, конституционна реформа няма да има абсолютно никакъв смисъл, защото политиката ще превземе съдебната система“, категоричен е Величков.

Вера Стаевска обясни, че протестира, защото Конституционният съд би трябвало да бъде най-висшата юрисдикция в България, която гарантира това, че България е правова държава. „Изискванията за конституционни съдии, от една страна, са висока нравственост, добро име, от друга страна, са професионален стаж“, каза тя и добави, че и двете изисквания са спорни при настоящите две политически номинации.

Според нея реномето на Конституционния съд „вече съвсем ясно е компрометирано, дори от политическите сили, които се хвалеха с това, че ще променят системата, ще наложат правова държава“. „Те се договориха, така че да излъчат спорна политическа кандидатура в тази най-висша юрисдикция и това се случи броени седмици след като се прие така оспорваната конституционна реформа, с която беше предвиден широк, публичен и обществен дебат по номинациите“, посочи Стаевска и добави, че предстоят избори за регулатори, като кандидатите следва да бъдат излъчени с две трети от парламента, като се опасява, че ще продължат да се виждат „подобни спорни политически фигури“.