Какво се променя за пътниците след присъединяването на България и Румъния в Шенген?
България и Румъния ще стават част от Шенгенското пространство от 31 март 2024 г, макар и само с въздушните и морските граници. Двете страни, членки на ЕС от 2007 г, най-после бяха допуснати до зоната без паспорти, но най-важната част – сухопътните граници – вероятно ще бъде договорена като дата за присъединяване до края на тази година.
Euronews представя основните промени за пътуващите от 1 април.
Когато България и Румъния се присъединят към Шенген, ще бъде по-лесно за всички пътуващи да ги посещават.
Двете вътрешни министерства обявиха през декември, че някои гранични проверки ще бъдат премахнати.
Хората, пристигащи по въздух или море от други държави от Шенгенската зона, вече няма да показват паспортите си при пристигането. Това означава, че пътниците на полети, круизи и фериботи няма да подлежат на проверки.
Ако шофирате или пристигате с влак или автобус в Румъния и България, все пак ще трябва да носите документ за самоличност, тъй като правилата за сухопътните граници все още не са установени. Това се дължи на ветото, наложено от Австрия.
„Ще трябва да се вземе ново решение, за да бъде определена дата за премахване на контрола по сухопътните граници“, посочва Европейският съвет на уебсайта си.
В кои европейски страни може да се влезе без паспорт?
Последната държава, която се присъедини към Шенгенската зона, беше Хърватия през 2022 г.
Всяка година в тази зона се извършват 1.25 милиарда пътувания и 3.5 милиона души пресичат границите на страните-членки всеки ден.
Без да се броят Румъния и България, Шенгенската зона включва 27 държави. 23 са членки на ЕС и четири са асоциирани държави към Европейската общност за свободна търговия: Норвегия, Исландия, Швейцария и Лихтенщайн.
ЕК припомня на пътниците от трети страни, че престоят в България и Румъния се зачита към времето, прекарано в Шенгенската зона, което не може да бъде по-дълго от 90 дни за период от 180 дни.