Всичко, което трябва да знаете за парламентарните избори в Нидерландия на 22 ноември
Най-дългогодишният министър-председател на Нидерландия се оттегля от поста си след 13 години работа след изборите този месец. Марк Рюте ще напусне кабинета си в Хага и ще го замени с класна стая. Той направи това изявление през юли, след като правителството му се разпадна и потопи Нидерландия в неочаквана предизборна кампания. Страната отива до урните на 22 ноември на предсрочни парламентарни избори, свикани две години по-рано.
Ето всичко, което трябва да знаете за холандската политика, партиите, личностите и въпросите, които са заложени на карта по време на изборите в тази европейска държава:
Как се стигна дотук?
Наричан "Тефлоновия Марк" заради способността му да държи правителствените кризи настрана или "Г-н Нормален" заради семплия си начин на живот, оставката на Рюте бележи края на една епоха за страната. След три мандата на поста, имиграцията беше повратната точка, която доведе до падането на четвъртото му коалиционно правителство. В продължение на месеци министър-председателят работеше върху пакет от мерки за намаляване на потока от нови имигранти в Нидерландия. Но боричканията в коалиционното правителство за ограничаване събирането на семейства и създаването на двустепенна система за предоставяне на убежище го накараха да хвърли кърпата.
Две от четирите партии в управляващата коалиция - Демократи 66 (D66) и Християнски съюз (ХС) - се противопоставиха на законопроекта, докато другите две - VVD и Християндемократически призив (ХДП) - го подкрепиха. Идеята беше да се намали броят на членовете на семействата, на които е разрешено да се присъединят към търсещите убежище в страната, и да се накарат семействата да чакат две години, преди да могат да се съберат отново.
Няколко дни след разпадането на коалицията Рюте обяви: "Няма да се кандидатирам за лидер на моята партия [десните либерали, VVD] на следващите избори".
"Умението на Рюте да постига консенсус, неговият "управленски стил" и прагматичният му начин на водене на политика, независимо от способността му да оцелява в политически скандали и да се противопоставя на крайната десница, със сигурност са сред основните причини, обясняващи дълголетието му на поста", казва пред Euronews Филип Монгрейн, докторант в изследователската група "Медии, движения и политика" в Университета в Антверпен.
"Рюте успя да се задържи на власт в една от най-фрагментираните партийни системи в Европа, като показа готовност за компромис и демонстрира идеологическа гъвкавост, когато това е необходимо. Може би неговите наследници ще следват подобен път. А може би не", добави той.
Големият въпрос сега е: кой ще разтърси холандската политика след Рюте?
Как протичат изборите в Нидерландия?
За разлика от други европейски страни, изборите в Нидерландия обикновено се провеждат в сряда. Това се прави, за да се увеличи участието на избирателите. При използваната в Нидерландия система с отворени списъци всяка партия представя списък с кандидати в бюлетината и гражданите могат да изберат за кой кандидат да гласуват.
За да спечели място в нидерландската Камара на представителите, единственият праг, който партията трябва да достигне, е броят на подадените действителни гласове, разделен на 150 - броят на местата в Камарата. Тази липса на праг е рядкост в ЕС.
Холандците, живеещи на островите Аруба, Кюрасао и Синт Мартен, могат да гласуват само ако са живели в Нидерландия поне 10 години или са работили на холандска държавна служба на един от тези острови, според страницата за гласуване на холандското правителство.
От Втората световна война насам на страната са били необходими средно 94 дни за съставяне на нова коалиция, но последният кабинет беше най-дългият в следвоенната история. За постигането на споразумение бяха необходими 299 дни преговори. Проучванията на общественото мнение сочат, че за съставянето на коалиционно правителство след следващите избори ще са необходими поне три политически партии.
Кои са основните партии?
Гласуването за 150-те места в долната камара на парламента ще доведе до появата на ново поколение лидери, след като ключови членове на четвъртата управляваща коалиция на Рюте също обявиха, че напускат политиката.
Сред тях беше и вицепремиерът на страната и лидер на ляволибералната партия D66 Сигрид Кааг. Тя взе това решение поради въздействието върху семейството ѝ на многократните заплахи, които получаваше, докато заемаше поста.
От 26-те политически партии, участващи в изборите, в момента само 17 са представени в парламента.
"Изборите в Нидерландия са сред най-нестабилните в Западна Европа", казва Монгрейн.
Според докторанта, за разлика от изборите през 2021 г., сега управляващата VVD има двама близки съперници: новата дясноцентристка и антисистемна партия "Нов социален договор" (NSC), основана през август от бившия независим и дългогодишен депутат от Християндемократическия призив Питер Омцигт, и съвместната листа на Партията на труда и Зелената левица, сформирана през юли и оглавявана от Франс Тимерманс, бивш заместник-председател на Европейската комисия.
Последното проучване на I&O Research показва, че тези три партии се борят за властта: NSC на Питер Омцигт с 27% от гласовете, партията на бившия министър-председател VVD с 26% и коалицията на Зелената левица и Партията на труда с 25%.
"Партията на бившия министър-председател, VVD, не е в особено добра позиция, но премиерският пост със сигурност не е недостижим, особено след като Омцигт изглежда е изключил възможността да заеме премиерския пост, ако партията му постигне успех", казва Монгрейн.
"Новата партия на Омцигт привлича гласоподаватели от няколко партии, включително VVD, CDA и D66, което би могло поне отчасти да обясни донякъде разочароващото представяне на тези партии в проучванията на намеренията за гласуване", допълва той.
Движението на фермерите и гражданите (BoerBurgerBeweging, BBB) е друга партия, която направи силно представяне на последните регионални избори.
Политиката на правителството на Рюте, насочена срещу изменението на климата, засегна земеделските производители в страната и те излязоха на протест.
Кой е Омцигт и защо разтърсва холандската политика?
Питер Омцигт е един от най-популярните консервативни политици в Нидерландия и въпреки че е основал политическата си партия NSC едва преди два месеца, мнозина залагат на него да спечели изборите.
Технократът иска да внесе радикална промяна в страната: "Искаме да реализираме нашите идеали, а не да търсим власт заради самата власт", заяви 49-годишният политик пред репортери.
Неговата популярност се дължи на харизмата му и на борбата му срещу политическата върхушка.
Бившият депутат от Християндемократическия призив, сега независим, се превърна в мъченик, като напусна партията си, след като написа критичен доклад за нея.
Омцигт изигра ключова роля в разкриването на скандала с детските надбавки, който доведе до падането на правителството на Рюте през 2021 г.
Холандските данъчни власти бяха използвали алгоритъм за създаване на рискови профили за откриване на данъчни измами. Въз основа на тези показатели властите санкционираха семейства само по подозрение за измама.
Десетки хиляди семейства от най-необлагодетелстваните слоеве на обществото останаха с дългове, които не можеха да изплатят.
Неговият опит в разкриването на случилото се и разследването на политически скандали го позиционира като изгряваща звезда, но дали ще успее да се възползва от своя момент?
Какво мислят избирателите?
Според неотдавнашно проучване на AD Nieuws на въпроса какво кара холандския избирател да не спи през нощта, победителите са три: покупателната способност, миграцията и холандската здравна система.
Както посочва Монгрейн, месечната инфлация на хранителните продукти в началото на годината е била близо 20 %, а в момента е около 10 %, според статистиката на Нидерландия, което е значителна тежест за холандските потребители.
"За да се запази покупателната способност на потребителите и да се финансира системата на здравеопазването, много избиратели виждат в съкращаването на миграцията жизнеспособно решение за освобождаване на публични средства", добавя той.
Над 40 % от избирателите, анкетирани от AD, смятат, че се харчат твърде много пари за системата за разселване на търсещите убежище в страната, както и за други финансови разходи, свързани с миграцията.
Недостигът на жилища, енергийният преход и изменението на климата също са в полезрението на избирателите преди изборите по-късно този месец.