Свят

СЗО: На всеки 10 минути в Газа загива по едно дете

От Елеонора Христозова Елеонора Христозова Журналист

Системата на здравеопазването в Газа е на колене, но все още успява да доставя помощ и съдействие по някакъв начин. За тежката хуманитарна ситуация предупреди ръководителят на СЗО Тедрос Гебрейесус.

В изказване пред Съвета за сигурност на ООН той съобщи, че половината от 36-те болници в палестинската територия вече изобщо не функционират. От началото на войната, предизвикана от нападението на "Хамас" на израелска територия на 7 октомври, са били извършени "повече от 250 атаки" срещу здравни заведения в Газа и на окупирания Западен бряг и 25 в Израел.

Само през последните 48 часа четири болници са били извадени от строя. Невъзможно е да бъде описана ситуацията на място - болнични коридори, пълни с ранени, болни и умиращи хора. Препълнени морги, операции без упойка, десетки хиляди хора, намерили убежище в болници, обобщи шефът на СЗО.

Повече от 10 800 души са убити в Газа. Почти 70 % от тях са жени и деца. Средно на всеки 10 минути в Газа загива по едно дете. Милион и половина души са разселени и търсят подслон навсякъде, където могат да го намерят. Но никъде и никой не е в безопасност.

Тедрос Гебрейесус, генерален директор на Световната здравна организация

Той призова за увеличаване на хуманитарната помощ за Газа през граничния пункт с Египет "Рафа", както и за прекратяване на огъня. В същото време той осъди "варварските атаки" на "Хамас" в Израел и поиска от палестинското ислямистко движение да освободи заложниците, които взе на 7 октомври.

Международният Червен кръст също призовава за зачитане и защита на медицинските заведения, пациентите и здравните работници в Газа, като спрат бомбардировките на болници и хуманитарни обекти.

Израелската армия бомбардира болницата "Ал Шифа" и други здравни заведения в Газа. Организацията за помощ "Лекари без граници" съобщава, че нападенията са се засилили драматично. Около 50 000 души са потърсили убежище около болницата.

Бях готов да информирам Съвета за критичния недостиг на гориво, храна и вода. Но честно казано, сега най-голямата ни грижа е непосредствената заплаха за живота на всички ранени и болни.

Марван Джилани, генерален директор на Палестинското дружество на Червения полумесец

Той добави, че наред с всички липсващи ресурси, и лекарите и пациентите са под пряка заплаха за живота си.

Израел де факто разглежда болниците като валидни цели, тъй като се твърди, че те се използват от Хамас като жив щит за техните операции.

Според СЗО и Международният червен полумесец здравната система в Газа на практика се срива и все още функционира само благодарение на огромните усилия на нейните служители, на които липсва абсолютно всичко. Липсата на гориво е може би най-критично, тъй като то е необходимо за електроагрегатите, линейките и автомобилите, които разпределят помощта.