Общество

Преподавател по канонично право: Проблемът с руската църква е заложен в съветската епоха

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Генезисът на сегашния проблем с руската църква е заложен още в онази съветска епоха. През 70-те и 80-те години тези поместни православни църкви, които попадат под влиянието на Съветския съюз започват да учредяват епархии в Западна Европа и Америка в диаспората.

Това каза пред Euronews Bulgaria преподавателят по канонично право проф. Дилян Николчев.

БПЦ също учредява такава епархия в Западна Европа по предложение на Западноевропейския митрополит Симеон, който е агент на Първо главно управление на строго секретен щаб под чуждо име. Първият аргумент е да се поддържа националното самосъзнание на българите, а вторият – да се улесни работата на Първо главно управление в Западна Европа. Не се съмнявайте, че са подобни аргументите на останалите поместни православни църкви и най-вече на бившите съветски служби за влияние в други държави.

Архимадрит Васиан се опира на уставите на Руската православна църква от времето на разпадането на Съветския съюз, когато е вкаран съвсем умишлено един текст, в който се казва, че лица от православна вероизповед, живеещи в СССР попадат под юрисдикцията на Руската православна църква, както и лица, които доброволно живеят в чужбина. Това е дълбоко неправилно от канонична гледна точка, защото православната църква казва, че юрисдикцията не е върху лица, а върху територии. Представете си българин да живее в Русия и да казва, че е под юрисдикцията на БПЦ. Това каноните го изключват категорично.

Руската църква се намира в каноничния диоцез на БПЦ, така че основавайки се на Закона за вероизповеданията, БПЦ и държавните институции трябва да намерят ключа за това решение, но във всички случаи църквата трябва да бъде отворена за вярващите.

Вижте цялото интервю във видеото.