Ангел Найденов: Не чух какви мерки ще вземе държавата след инцидента с дрона
Черно море е един геополитически котел, както пише „Ню Йорк таймс“. Арена на преки сблъсъци, военна зона и зона на преки действия. Непосредствена заплаха за България няма, но рискове има и то от различно естество, които са пряко следствие от военната агресия на Русия срещу Украйна.
Това каза в студиото на Euronews Bulgaria бившият министър на отбраната Ангел Найденов.
Връщайки се към инцидента с намерения дрон край Тюленово, имаме и рискове свързани с подобни безпилотни летателни средства. Най-малко три бяха открити по бреговете в Румъния. Отделно има и мини.
Намереният дрон лети на малка височина и с малка скорост, т.е. е труден за улавяне от радарите на бреговата охрана. Днес е третият ден от намирането на дрона и не съм чул от никой от управляващите да са набелязани конкретни мерки и да са предприети някакви действия, ако не за предотвратяване на подобни инциденти, то поне за минимизиране на щетите. Това биха могли да бъдат усилено патрулиране по бреговата ивица, визуално наблюдение, повишена готовност на бреговата охрана с плавателните средства на гранична полиция, патрулиране на военните ни кораби, активиране на средства от ПВО, закупуване на необходимите технически средства за наблюдение…
Българските военнослужещи са достатъчно и имат необходимата подготовка за тези рискове, без обаче да имат необходимото оборудване. При опасност от агресия има задействани планове.
За износа на украинско зърно могат да се ползват алтернативни варианти като износ по суша, по река Дунав или коридор на териториалните покрай крайбрежията на Румъния, България и Турция - нещо, което вече се ползва. Генералното решение обаче е възобновяване на сделката.
Провокациите от Русия вече са факт и засягат България с постоянното удължаване на срока военните учения в Черно море, които обхващат и нашата икономическа зона. Това накърнява нашите интереси, пречи дейности, свързани с проучвания и др.
Вижте цялото интервю във видеото.