Общество

Адвокат: Справедливостта не бива да се обвързва с удовлетворяването на обществото

От Марина Матева Марина Матева Водещ

Правото е в съдебната зала, но разбира се, че обществото следва да реагира и реакцията му трябва да се отчита. Въпросът е да не се достига до реакции и действия, които не биха били полезни нито за жертвата, нито за правосъдието, нито за обществото като цяло.

Това каза пред Euronews Bulgaria адвокат Ина Лулчева по повод случая с нарязаното с макетен нож момиче.

В случая неправилно се съсредоточава цялото внимание върху мярката за неотклонение. Тя се взема, за да се попречи на лицето да избяга или да извърши друго престъпление. Тя никога не е решаваща и не е задължителна. Тук въпросът е какво прави държавното обвинение по разкриване на истината, повдигане на адекватно обвинение, внасяне на делото в съда, за да може да се постанови справедлива присъда. Това е посоката, в която трябва да се съсредоточи вниманието на обществото.

 

Ефектът от това обругаване на съда и този линч, който се предприема, води до това, че ще получим един уплашен съд, който няма да съди по закон, а по това дали ще се хареса на обществото, което е крайно неприемливо за никого – за правовия ред и всеки един от нас.

Не е важното дали този човек, за който действа и презумпцията за невиновност, ще стои в ареста за известно време. Важното е дали ще бъде осъден.

Разследване в рамките на месец не е забавено, защото съдебно-медицинските експертизи отнемат време. Правилната квалификация, дори да се приеме, че е лека телесна повреда, че е причинена по особено мъчителен начин и с особена жестокост, което изключва частно-правния характер на деянието. Деянието трябва да е от общ характер, прокуратурата да го разследва, независимо дали деецът е в ареста или не.

Това, че е лека телесна повреда не изключва квалифициране на деянието, че е от общ характер. Не изключва и задържането на дееца.

Данните на лицата – и обвиняеми, и пострадали – са лични данни, които не би следвало да се съобщават.

 

Не бива справедливостта да се обвързва непременно с това обществото да бъде удовлетворено и да се удовлетвори емпатията, която будят жертвите. Не винаги решенията на съда за популярни, но той трябва да брани правата както на пострадалите, така и на обвиняемите – това е демокрацията и съвременното цивилизовано общество.

Не считам, че в случая има нарушена комуникация – съдът обясни акта си по начин, съответен на закона. Друг е въпросът, че всеки юрист би могъл да предложи различни решения и квалификации.

Вижте цялото интервю във видеото.