Политика

Голямата цел на промените в Конституцията е да се премахне политиката от правораздаването, смята юрист

От Анастасия Димитрова Анастасия Димитрова Водещ

Комисията по конституционни въпроси към народното събрание стигна до съгласие, че поради голямата нужда от повече справедливост и правосъдие, промените в Конституцията на страната ни на належащи. Това каза в студиото на Euronews PrimeTime адвокат Петромир Кънчев от “Правосъдие за всеки”.

Това е мнение не само на политическите партии, но и на представители на академичната общност от правните среди. Петромир Кънчев коментира и споровете относно предложението националният празник на България да бъде променен от 3 март на 24 май:

3 март е празник, който е въведен с настоящата Конституция. Преди това той не е бил национален празник. Тогава никой не е питал българските граждани с референдум това ли да бъде нашият национален празник, просто беше гласуван и наложен. Същото се е случило с химна и с други символи, които е трябвало да намерят място в една Конституция.

Петромир Кънчев обаче изрази притеснение, че темата за националния празник или премахването на служебните правителства ще измести фокуса на готвената реформа, а именно тези е съдебната власт. Голямата цел на готвените промени в Конституцията е да се премахне политиката от правораздаването, категоричен беше Кънчев. По думите му идеята, която „Правосъдие за всеки“ имаше за премахване на фигурата на главния прокурор се е оказала твърде радикална, но изрази увереност, че някой ден и тя ще бъде изпълнена на практика.

Промените в частта за главния прокурор вървят в посока на редуциране на неговите правомощия. Така той ще стане административен ръководител на върховната прокуратура. Там обаче има две прокуратури – Касационна и Административна. В предишния текст се даваше на главния прокурор да осъществява надзор за законност и методическо ръководство на дейността на всички прокурори.

По думите му сега остава въпросът за това кой ще осъществява методическото ръководство – според него това ще са административните ръководители, както и главният прокурор. Трябва да се премахне всяка възможност главния прокурор, както и по-висшестоящ да влияят на решенията на и вътрешното убеждение на самия прокурор, в който седи папката с делото, категоричен беше експертът. Необходима обаче ще бъде и промяна в Закона за съдебната власт след измененията на Конституцията, което е нещо нормално, каза още Петромир Кънчев.

Цялото интервю вижте във видеото.