Политика

ДАНС: Бойните действия в Украйна могат да обхванат и други държави. От МО опровергаха агенцията (Обновена)

От Таня Петкова Таня Петкова Редактор
Russiaukraine War AP Снимка: AP архив

Военните действия в Украйна имат потенциал да се разпространят извън територията на страната, като не може да бъде изключен напълно и вариант за използване на оръжия за масово поразяване. Това сочи доклад на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) за дейността й през 2022 г., публикуван на сайта на Министерския съвет. Там са качени и докладите за работата на Държавна агенция „Разузнаване“ и на Служба „Военно разузнаване“.

Зам.-военният министър Атанас Запрянов по-късно опроверга ДАНС и коментира пред медии, че "към момента няма опасност войната да напусне пределите на Украйна и да се прехвърли на територията на НАТО".

"Тези доклади трябва да ни притесняват не от гледна точка на разширяването на войната чрез излизане от границите ѝ, а с някои събития като Каховската водноелектроцентрала. Ако имаме някоя авария в Запорожката АЕЦ, ефектът може да засегне и съседни държави. Не смятаме, че войната може да излезе от територията на Украйна на територията на НАТО", посочи Запрянов, като допълни, че това е оценката както на политическото ръководство на МО, така и на военното разузнаване.  

"Замразените конфликти"

Процесите водят до промяна на основни енергийни и транспортни коридори и генерират значителен бежански поток към Европа, който създава допълнителни предизвикателства за приемащите държави. Фактори за дестабилизация на региона се явяват и "замразените" конфликти (Нагорни Карабах, Абхазия и Южна Осетия, Приднестровието), в които Русия е ключов фактор“, се казва още в документа на ДАНС.

Друг извод в него е, че руската инвазия в Украйна през м. г. значително ерозира системата за сигурност в Европа, ескалира съперничеството между геополитическите фактори и създава вектори за глобална енергийна, икономическа и продоволствена несигурност. Затова и през 2022 г. най-съществено влияние върху националната сигурност на страната ни оказват войната в Украйна и нарастващият потенциал за нестабилност в Западните Балкани.

Процесите в региона предопределят и високата разузнавателната активност у нас.

Неоправданата руска военна агресия в Украйна има негативни проекции и върху глобалната финансова система, се казва още в доклада на ДАНС.

"Водещи международни финансови институции с бизнес в Русия заделят извънредни провизии, за да се подготвят за потенциални загуби. На този фон през 2022 г. българският финансов сектор остава относително стабилен, а банковата система запазва висока ликвидност и добра капиталова адекватност“, посочват още анализаторите на агенцията.

Според тях „войната в Украйна не оказва съществено влияние върху дейността на терористичните организации, но намира отражение в джихадистката пропаганда. През 2022 г. няма извършени нападения, мотивирани от военните действия“.

"Военно разузнаване": Кремъл не постигна бързо завладяване

"Кремъл не постигна първоначално поставените си цели да овладее в рамките на няколко дни конкретни зони и райони украинска територия, да блокира ефективно Киев в качеството му на център на тежестта, да предизвика смяна на централната власт в Украйна и да създаде плацдарм за последващи действия на конкретни вторични направления на запад. Бойните действия преминаха през няколко фази с постепенно редуциране на линията на съприкосновение до настоящия фронт на активни бойни действия в източната и южната част на Украйна и периодично кинетично въздействие върху цели от предимно цивилната критична инфраструктура", се посочва пък в доклада на Служба „Военно разузнаване“.

Оттам твърдят, че „западната всестранна подкрепа е жизненоважна за оцеляването на украинската нация“.

"Към момента противостоящите си страни демонстрират непоколебимост при преследване на целите си с военни средства, като решаващите активни фази на войната предстоят през настоящата 2023 година", се допълва в анализа.