Реакциите на световните лидери за решението на САЩ да изпрати касетъчни бомби на Украйна
Премиерът на Великобритания не е критикувал директно САЩ след новината, че ще доставят касетъчни бомби на Украйна. Но по-рано Риши Сунак подчерта, че страната му е една от 123-ите държави, които са подписали договор за забрана за използване на тези оръжия.
"Много трудно решение". Така президентът на САЩ Джо Байдън описа ангажимента на Вашингтон да изпрати касетъчни бомби на Украйна.
Повече от 100 държави забраняват използването им по силата на международен договор, тъй като те могат причиняват много жертви сред цивилното население.
САЩ, Русия и Украйна обаче не са подписали забраната.
Испания е сред държавите, които се обявиха срещу решението на САЩ.
Испания, въз основа на твърдия ангажимент, който има към Украйна, също така има твърд ангажимент, че определени оръжия и бомби не могат да бъдат доставяни при никакви обстоятелства.
Германия също е подписала международната забрана. Правителствен говорител изтъква, че Украйна използва боеприпаси само за защита на собственото си цивилно население.
Затова не бива да забравяме, че Русия вече е използвала касетъчни боеприпаси в голям мащаб в незаконната агресивна война срещу Украйна.
От Германия заявиха, че няма да изпратят подобно снаряжение за Киев, но и че разбират решението на Байдън.
От другата страна премиерът на Обединеното кралство Риши Сунак публично е изказвал мнението си срещу използването на касетъчни боеприпаси. Опасения и критики изразиха и други държави, сред които Нова Зеландия и Канада.