Фокусът на срещата на върха на НАТО: Подкрепата за Украйна, заплахата от Русия и Китай
Лидерите от НАТО се отправят към Вилнюс тази седмица, за да обсъдят най-важното за Алианса в следващата една година. От последната среща миналия юни досега – войната в Украйна доминира в дневния ред.
Повече от 500 дни след началото руската инвазия - от Киев очакват още военна помощ от партньорите си, включително изтребители F-16. А решението на САЩ да изпратят касетъчни боеприпаси раздели мненията в Алианса дни преди срещата.
Генералният секретар Йенс Столтенберг потвърди, че Украйна остава на фокус.
Първо, ще договорим многогодишна програма за помощ на Украйна, за да осигурим пълна оперативна съвместимост между украинските сили и НАТО. Второ, ще подобрим политическите връзки за създаване на Съвет НАТО-Украйна. И трето – очаквам съюзниците да потвърдят, че Украйна ще стане член на НАТО и ще се обединят около това как да доближат страната до нейната цел.
Освен Украйна – на прага на Алианса чакат и още кандидатки, включително Швеция, която преговаря с Турция до последно преди срещата на върха. Но Анкара обвини Стокхолм, че подкрепя кюрдски терористи и вече отказа пълноправното членство. Това раздели общата кандидатура на Швеция и на Финландия, която влезе в НАТО сама.
Преди година в Мадрид лидерите посочиха Русия за заплаха, която нарасна допълнително, след като през юни Москва реши да разположи тактически ядрени оръжия в Беларус.
Новата концепция ще ни води в ерата на стратегическата конкуренция. Съюзниците смятат Русия за най-значимата и пряка заплаха за нашата сигурност. За първи път в концепцията се споменава и Китай и предизвикателствата, които Пекин поставя пред нашите сигурност, интереси и ценности.
Междувременно една от основните цели, които повечето страни членки не са изпълнили, е инвестицията на най-малко 2% от БВП в отбрана.