Политика

В очакване на Зеленски: Тече ударна политическа активност в помощ на Украйна

От Euronews България Euronews България
Kiril Petkov Zelensky UA Prezident Бившият български премиер Кирил Петков се здрависва с Володимир Зеленски по време на посещението си в Украйна на 28 април 2022 г. Снимка: Президентство на Украйна.

В навечерието на очакваното, но все още непотвърдено посещение на украинския президент Володимир Зеленски у нас, правителството прие на днешното си заседание две решения, свързани със затвърждаването и надграждането на българската подкрепа за нападнатата от Русия страна.

Първото се отнася до проект на съвместна декларация между България и Украйна относно евроатлантическата интеграция на Киев. В нея се потвърждава силната политическа подкрепа на България за Украйна в борбата ѝ срещу руската агресия за защита на независимостта, суверенитета и териториалната ѝ цялост, както и „по пътя ѝ към членство в НАТО тогава, когато условията позволяват това“.

„България е дългогодишен, последователен и явен поддръжник на политиката на отворени врати на НАТО, както и на евроатлантическите аспирации на Украйна. България ще продължи подкрепата си за членството на Украйна в НАТО, съгласно взетото решение от Съмита на НАТО в Букурещ през 2008 г., препотвърдено на следващи срещи на върха на Алианса, включително в Мадрид през юни 2022 г.“, стои още в проектодекларацията.

Второто решение засяга проект на меморандум за задълбочаването на сътрудничеството между България и Украйна в сферата на енергетиката „въз основа на принципа на взаимна изгода и като се вземат предвид общите интереси и цели на двете страни“. Основната цел на проекта на меморандум, одобрен от Министерския съвет на днешното му заседание, е да създаде основна рамка за задълбочаване на това сътрудничество.

Документът изразява желанието на двете страни за обмен на научно-технически, инженерен и оперативен опит в областта на използването и трансфера на знания и ноу-хау, свързани с по-ефективното използване на възобновяеми енергийни източници и нови енергийни технологии.

Потенциалните сфери на сътрудничество са свързани с подобряване на енергийната ефективност, увеличаване на съхранението на енергия, стартиране на интелигентни мрежи, насърчаване на цифровизацията, както и сътрудничество в областта на ядрената енергетиката. Съвместна работна група ще развие формите на сътрудничество в посочените области. Предвидено е действието на меморандума да бъде пет години, с възможност за автоматично подновяване за нови три години.

Днес в дневния ред на парламента присъстваше и гласуване на одобрената вчера в Комисията по външна политика декларация за подкрепа на членството на Украйна в НАТО. Времето на депутатите обаче се оказа недостатъчно, за да успеят да стигнат до нея.

„За да бъде гарантирана способността на Украйна да се самозащити от агресора на нейна територия, Народното събрание настоява институциите в България да продължават да ѝ оказват политическа, финансова, хуманитарна, военна, военнотехническа подкрепа, до пълното възстановяване на суверенитета ѝ в международно признатите граници“, се посочва в декларацията. Документът предстои да бъде гласуван в пленарна зала.

Междувременно парламентарната комисия по енергетика прие днес предложението на група депутати от ГЕРБ за започване на преговори с Украйна за продажбата на оборудването за неосъществената АЕЦ „Белене“, което включва два реактора, четири парогенератора, две главни циркулационни помпи, както и други по-дребни съоръжения.

Решението задължава министъра на енергетиката Румен Радев да започне преговорния процес с украинската страна. Предложението мина с 15 гласа „за“ (от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС) и 6 „против“ (от БСП и „Възраждане“).