Д-р Станислав Балев: Заведете детето си на лекар, ако едното му рамо е по-високо от другото
„Сколиозата е изкривяване на гръбначния стълб на ляво или на дясно. Четирима от 100 човека имат някаква форма на сколиоза. До 10 градуса изкривяване на гръбначния стълб не е сколиоза, но над това вече се диагностицира като сколиоза“
Това обясни в студиото на „Добро утро, Европа“ д-р Станислав Балев – ортопед-травматолог в Аджибадем Сити Клиник, УМБАЛ Токуда.
Искам да кажа, че за 1 на 25 човека не е задължително да бъде опериран, а може да има лечение. Сколиозата се подразделя на няколко вида. Методите, които използваме, за да не стигаме до хирургично лечение, са различни терапии. В процеса на лечение дори може нещата да са забавни, например има такива лагери за деца. Не им казваме просто да стоят, напротив, ние им казваме, вие сте здрави, трябва да сте активни.
„Сколиозата е прогресиращо заболяване в огромна част от случаите. Когато изкривяването е над 45 градуса се смята, че заболяването ще прогресира с 1-2 градуса на година. Не мисля, че обаче обществото допуска това. Организирани са хората, личните лекари много ни помагат и нещата не прогресират“, коментира д-р Балев.
Когато много прогресира това заболяване за съжаление има разместване на вътрешните органи. Те не са подредени по начина, по който би трябвало. Това влияе върху сърдечно-съдовата система и намалява тонуса, както и апетита. Започват заболявания, инфекции белодробни и т.н.
По думите на специалиста е сравнително рядко да има генетична свързаност за заболяването.
„Само за 20% от случаите знаем каква е причината за сколиозата“, добави той.
„Не е много често като заболяване, но оставяме родителите и личните лекари да насочат децата към нас, когато забележат, че едното рамо е по-високо. Че ребрата от едната страна са по-напред, че детето стои на една страна. Тогава трябва да се насочат към нас. Проблемът е, че това заболяване може да възникне във всеки един период, например на 5-6 -12-годишна възраст“, каза още д-р Балев.
Целия разговор вижте във видеото.