Общество

Директорът на Greenpeace: Няма непосредствена заплаха от „Нова Каховка“ за българското крайбрежие

От Диана Радева Диана Радева Водещ

Най-големите щети от разливането на "Нова Каховка" за момента са за Украйна. Черно море е едно затворено море. Няма непосредствена заплаха за българското крайбрежие.

Това каза в студиото на Euronews Bulgaria директорът на Greenpeace Bulgaria Меглена Антонова.

Когато споменахме обаче туризма понякога той се засяга от най-малкото, което се случва. По пътя на водата оттам има няколко ВЕЦ-а, има заводи за торове, нефтопродукти, това са нещата, които са включени. Със сигурност са били разместени и утайките на дъното на язовира, които са били замърсени от времето на Съветския съюз с торове. Това, което българските власти могат да правят е да се опитат да следят ситуацията и да обменят информация с румънските власти и с украинските.

Ние като екологична организация също разговаряме с учени какви са способностите на Черно море да се изчиства от подобно информация. За щастие природата има такива способности, но ние трябва да я пазим. Черната мида в Черно море има такава способност да филтрира патогени и вируси. Трябва да има достатъчно плантации с такива миди, което с годините от замърсяванията, траленето, изгребването на дъното за рапани се нарушава.

Много е важно районите с такава мида да бъдат обявени за защитени територии. Това е работата на Министерството на околната среда и водите. Учените могат да кажат какви заплахи има срещу тях и как да бъдат предотвратени. Ролята на нашата организация е да подкрепим едно такова решение в реализирането му.

Вижте цялото интервю във видеото.