Свят

Пробив в медицината: ДНК пластири ускоряват заздравяването на рани

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Учени от Импириъл Колидж в Лондон са разработили технология, която помага за бързото зарастване на сложни рани. Първо са извършени тестове върху животни, а след това и върху човешка кожа. Целта е да се създаде ефективна терапия за наранявания, които зарастват трудно, като диабетни язви по стъпалото. Тези язви могат да доведат до ампутация на крак, казва Националната здравна служба на Великобритания, а смъртността при такива състояния е висока.

Технологията се нарича TrAPs (изтегляне на полезни товари), които са направени от единична ДНК верига.

 

TrAP основно активира едноверижна ДНК, която попада в определена структура и се свързва с определени видове протеини. Полезните товари има дръжки, които клетките могат да дърпат. И когато клетките дръпнат дръжката, нишките се разплитат като връзка за обувка, освобождавайки протеина в раната, за да могат клетките да се увеличат при придвижването си в зависимост от това кой протеин сте поставили.

Мадалийн Хо – биоинженер в Imperial College London  

Използваните товари се съдържат в гъби, които се поставят върху увредените участъци от кожата, които след като се инкубират. Експериментите са показали 30% подобрение във времето за оздравяване на раните.

Нанотехнологията е разработена в лабораторни условия с помощта на синтезатор на ДНК.
Той изгражда ДНК молекули, които съдържат специфични поредици от нуклеотиди, формиращи основната структура на ДНК. Терапията с TrAPs може да се прилага и върху други органи, не само върху кожата.