Свръхуловът и затоплянето застрашават Световния океан
"Планетата Океан: приливите и отливите се променят". Това е темата на тазгодишния Световен ден на океаните на ООН. Експерти твърдят, че екосистемите в океаните, които покриват 70% от Земята и са изключително важни за съществуването на хората и животните, се променят. Повишаването на температурите, свръхуловът и пластмасите застрашават нашите морета. В критична степен.
Наблюдаваме въздействия по целия свят и в несъразмерна степен в страни, които не са генерирали парникови газове. Но наред с това има и локални въздействия върху рибарството. Това може да е недеклариран, нерегламентиран или лошо регулиран риболов, който има пряко въздействие върху океана. Когато тези многобройни въздействия се насложат едно върху друго, те оказват огромно въздействие върху океана, неговото функциониране и ползите му за нас, хората, и Земята.
Пластмасата е видима и очевидна заплаха. Други опасности, като глобалното затопляне, не са. По данни на Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ, средната температура на повърхността на океана се е повишавала с около 0.13°C на десетилетие през последния един век.
Има две големи неща, които можем да направим, за да помогнем. Едното е да намалим глобалните емисии. Трябва да го направим незабавно. А също така да създадем мащабни защитени зони.
Преди дни преговарящи делегации постигнаха съгласие по проект на договор за прекратяване на замърсяването с пластмаси – предварителна, но изключително важна стъпка. Природозащитници приеха предпазливо новината, но изразиха опасения, че петролната индустрия и някои правителства могат да отслабят евентуалния договор. Повечето пластмаси се произвеждат от изкопаеми горива.