„Грийнпийс“, Украйна: Хиляди къщи са под вода, цели сгради са напълно унищожени
Местните власти в Херсон говорят за най-малко трима загинали, а 30 селища за момента са под вода по течението на Днепър след скъсването на язовирната стена при ВЕЦ "Каховка". На прага ли сме на голяма екокатастрофа – Георги Карамфилов търси отговорите от Денис Цуцаев от Грийнпийс - Украйна.
Господин Цуцаев, след пробива на язовира "Нова Каховка", какво е най-важното нещо, което трябва да научим за настоящата ситуация? Знаем, че обстановката все още е много неясна. Какво трябва да научат Европа и Запада?
– В действителност обстановката се променя доста бързо. Най-важното нещо, което трябва да се разбере сега, е, че става дума за огромни щети, причинени от присъствието на руски военни около язовира "Нова Каховка". Последиците със сигурност ще бъдат много сериозни. Проблемите вече са на лице за хората, които живеят в района, за природата. По поречието на река Днепър има много природни паркове и резервоари.. И накрая, проблем има, разбира се, и за Черно море, където замърсяването от пробива на язовира ще достигне.
От офиса на украинския президент заявиха, че поне 150 тона моторно масло са се озовали в река Днепър. Съществува риск от изтичане на още 300 тона. Какви биха били последиците от подобно изтичане? И всъщност как се случи това?
– Не съм сигурен как точно се стигна до тук, но последиците от изтичане на подобно количество масло биха били толкова големи, че разбира се, всички крайбрежни зони на река Днепър ще бъдат засегнати. Ще бъдат засегнати хора и животински видове. Както вече казах, замърсяването ще стигне и до Черно море, защото река Днепър се влива именно в него. С други думи, всички черноморски страни ще са свидетели на последиците от подобно изтичане.
Има ли риск водата на река Днепър да стане буквално отровна след това изтичане?
– Не само заради конкретно това изтичане, но и заради замърсяването с множество други химикали, които биха могли да попаднат след разрушението на язовира... Към момента все още не е ясно колко сметища и запаси от торове са се озовали във водата. Колко къщи ще бъдат напълно унищожени, което от своя страна означава канализационни системи и други химикали.. Все още не знаем какво от изброеното ще попадне в реката заради човешката дейност по поречието ѝ. И така, със сигурност можем да кажем, че последици за състоянието на водата ще има, но за сега е трудно да предвид размера им.
Говори се за огромно наводнение като следствие на това бедствие? Възможно ли е наистина подобно унищожително наводнение, което да заличи половината от регионите "по пътя си"?
– Още вчера бяхме свидетели на това масивно наводнение. Очаква се пикът му да е в сряда, 7 юни. Към този момент, по данни на украинските власти, това унищожително наводнение вече се случва. Има хиляди къщи под вода, цели сгради са напълно унищожени.
Какво имате предвид, като казвате "под водата"? Нивото на водата над два метра ли е, над три?
– Много снимки и видеокадри от района показват цели къщи да "плават" в реката. На някои места нивото на водата стига до покрива на домовете, а на други- покрива дори него.
Какво трябва да се направи сега? Как трябва да действа украинското правителство? По какъв начин могат да допринесат и доброволците от международната общност?
– Много украински организации вече работят на терен. Спешни екипи от вчера евакуират хора и животни. В момента е много важно международната общност да реагира и да осъди руската атака срещу язовира, както и цялостното руско присъствие в Украйна. Това е едната необходима стъпка, втората- да се започне инициатива за набиране на средства за борба с наводненията. Трябва и да се сътрудничи на украинските организации и спешни екипи.
Евакуацията, оказването на помощ на цивилните, е със сигурност много важно в момента. Но какво може да направи държавата, за да ограничи водата и намали размерите на бедствието, до колкото това е възможно?
– Много важно е да се разбере, че язовирът в момента не е под контрола на украинските власти. Не съм инженер, така че не мога да кажа как украинското правителство може да ограничи силата на вода. Руският контрол върху язовира в момента, както и присъствието на руски военни при пробива- на това трябва да се сложи край. Руските войски трябва да напуснат Украйна и териториите й трябва да преминат отново под контрола на украинските власти. Само така Украйна ще може да направи нещо.
Какви ще бъдат последиците и за Запорожката ядрена централа? Това също е важна тема, по която трябва да говорим.
– Според информацията, дадена от властите, пет реактора на Запорожката ядрена централа са влезли в "състояние на студено спиране", а още един е спрян. С други думи казано, няма да е необходимо голямо количество вода за охлаждането им. Резервоарът, предназначен за охлаждане, се намира в добро състояние според публичната информация. Към момента няма непосредствена заплаха, но специалисти все още наблюдават обстановката, за да разберат какви са последиците.