Политика

„Няма от какво да се страхувам“: Петков готов да даде имунитета си, но по-късно

От Камелия Колева Камелия Колева Журналист

Минути след като стана ясно, че Софийската районна прокуратура е внесла предложение за сваляне на депутатския имунитет на Кирил Петков, съпредседателят на „Продължаваме промяната“ обяви, че няма от какво да се страхува и е готов да се откаже от имунитета си, но не сега.

„Ще изчакам да се състави и заработи комисия в Народното събрание, пред която да бъдат представени всички факти и доказателства, за да могат всички българи да видят ясно и нагледно как българската прокуратура се използва за политически натиск. В деня ПРЕДИ комисията да вземе решението си, ще се откажа от имунитета си доброволно, защото знам, че няма от какво да се страхувам“, написа Петков във фейсбук.

По-късно вече пред медиите той коментира:

"Това, което видяхме днес, е точният пример как прокуратурата може да се използва като бухалка. Знаете, че този казус отпреди две години беше затворен много дълго време и сега прокуратурата се сети в деня, когато се гласува правителството, да го повдигне отново". 

Искането на Софийската районна прокуратура към главния прокурор да снеме имунитета на Петков бе обявено днес сутринта. Това действително се случва с двугодишно закъснение и при неизяснени обстоятелства. 

"Предложението е изготвено във връзка с досъдебно производство относно декларация за гражданство, подадена на основание чл.110 от Конституцията на Република България с неверни данни. От доказателствата, събрани в хода на разследването, може да се стигне до извода, че в подадената от Петков пред президента на Република България декларация, е затаена истина – наличие на двойно гражданство, и е потвърдена неистина, че лицето отговаря на условията за избиране на народни представители", мотивират се прокурорите.

От съобщението обаче не става ясно кога е било възобновено досъдебното производство по случая, след като на 13 декември 2021 г. е постановен отказ от образуване от вече закритата специализирана прокуратура. Тогава бе обявено още, че с оглед разсейване на съмнения, материалите се изпращат на Софийската районна прокуратура по компетентност.

Мотивите на наблюдаващия прокурор са, че не са събрани данни, че Петков е бездействал по служба или е превишил правата си. Затова не е образувано досъдебно производство за извършено длъжностно престъпление във връзка с действията му в Българската банка за развитие (ББР), заяви тогава говорителят на СП.

Относно твърденията за документно престъпление - за невярно обстоятелство относно притежаваните гражданства, спецпрокуратурата е счела, че не е компетентна, тъй като към датата на съставяне на декларацията за отказ от гражданство, Кирил Петков не е бил в качеството си на министър в служебното правителство. 

От СРП са се произнесли незабавно поради обществения интерес. Действително в декларацията е отразена невярна информация, но тази невярна информация има само уведомителен характер, няма доказателствена стойност. Поради това с постановление се е отказала да образува досъдебно производство. 

Кирил Петков беше назначен за служебен министър на икономиката на 12 май 2021 г. Според Конституцията министър не може да заеме този пост, ако има двойно гражданство. При встъпването си в длъжност Петков е подписал документ, който удостоверява, че отговаря на критериите да заеме поста.

Той многократно е коментирал, че е подал заявлението си за отказ от канадско гражданство през април 2021 г., както и че към момента, в който е подписал декларацията, е бил с мисълта, че не е канадски гражданин.

След избухването на скандала той излезе с позиция, в която обяви случващото се за политическа атака.