Общество

Съдия А. Атанасов: Стана ясно, че политическата върхушка си е позволявала да избира главен прокурор

От Марина Матева Марина Матева Водещ

В петък беше приет на второ гласуване Законопроектът на Министерски съвет, който въведе механизма за разследване на главния прокурор. По този начин бяха изпълнени препоръките към България от повече от 10 години. Съгласно тези препоръки трябваше в българското законодателство да бъде въведен ред, по който да се гарантира, че при съмнения за извършени престъпления от главния прокурор следва да се обезпечи независимо разследване от магистрати, които не са зависими от него.

Това каза в ефира на Euronews Bulgaria бившият председател на съюза на съдиите в България Атанас Атанасов. По думите му това би гарантирало, че главният прокурор не би могъл да влияе като заинтересовано лице върху хода на това разследване. Предстои президентът да реши дали да обнародва Закона в Държавен вестник и тогава ще започне да тече срокът, в който той ще влезе в сила, обясни процедурата Атанасов.

Със Законопроекта обаче не се въведе само този механизъм. Разшириха се възможностите на пострадалите в престъпления да обжалват отказите на прокурорите да образуват наказателно производство. Предвиди се възможност тези откази да бъдат обжалвани пред съд, а не само пред по-горен прокурор. Бяха направени и промени в Закона за съдебната власт, разграничаващи правното положение на главния прокурор от една страна и председателите на върховните съдилища с оглед необходимото мнозинство от Пленума на Висшия съдебен съвет, което да ги избира и освобождава. Това е нещо, за което Съюза на съдиите настояваше отдавна.

Съдия Атанас Атанасов обясни, че проблемът досега се е коренил в това, че съгласно устройството на прокуратурата, главния прокурор е ръководител на всички началници на апелативни, окръжни и районни прокурори. Формално главният прокурор не е ръководител на останалите съдии, които биха могли да го разследват, но те пък са подчинени на тези началници, обясни той. Така по думите му непряко главният прокурор може да оказва влияние върху едно разследване. Сега, чрез този нов механизъм се предвижда съдия да бъде назначаван за прокурор, за да извършва разследване в случаи, в които има съмнение за престъпление, извършено от главния прокурор и заместниците му. За срока, за който този съдия ще бъде назначен като прокурор той вече няма да правораздава и по съдебни дела и ще гарантира за това разследването да бъде извършено качествено, ефективно и в срок.

Венецианската комисия, която е отправила препоръките, е оценила положително така замисления механизъм и на този етап при така действащата Конституция мисля, че това е единственото възможно решение.

От процедурата срещу Иван Гешев очаквам членовете на Висшия съдебен съвет, въз основа на доказателствата, да решат по съвест дали главният прокурор е извършил нарушение на професионалните си задължения, каза още той. Досега въпросите за несъвършенствата на съдебната система вълнуваха по-тесния кръг специалисти от системата, много често това, което споделяхме оставаше без последствия. Ние обаче виждахме нередностите и това, че има нужда да се реформира управлението на тази система. Сега обаче вече и медиите, както и обикновените граждани видяха, че политическата върхушка е имала влияние върху съдебната система, тя си е позволявала да реши кой да стане главен прокурор, а той е считал, че му се дължи подкрепа от съответните политически сили и когато тази подкрепа вече не е налице, това е своеобразен вид предателство, заключи съдия Атанас Атанасов.

Цялото интервю гледайте във видеото.