Свят

Байдън и Камарата на представителите не се споразумяха, САЩ е пред заплаха от фалит

От Лора Карамфилова Лора Карамфилова Международен редактор

Президентът на САЩ Джо Байдън не успя да постигне споразумение с председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти за тавана на дълга. По-малко от 10 дни остават преди страната на изпадне в състояние, в което да не може да погасява задълженията си. При такъв развой на събитията, финансовите пазари ще изпаднат в хаос.

Времето изтича за Конгреса на САЩ преди страната да изпадне в безпрецедентна ситуация на дефолт, при която няма да може да погасява дълговете си. За да не се стигне дотам обаче е нужно да бъде вдигнат таванът на дълга. След среща в Белия дом между президента – демократ Джо Байдън и председателя на Камарата на представителите от Републиканската партия – Кевин Маккарти, беше обявено, че ситуацията не е безнадеждна.


Смятам, че срещата беше много продуктивна. Определено беше по-ползотворна от предишни разговори. Но все още имаме различия. Дадохме напътствия на нашите сътрудници как да продължат работата. Ще анализират къде на други места имаме разногласия.

Кевин Маккарти, председател на Камарата на представителите

По-рано финансовият министър на страната Джанет Йелън предупреди, че дефолт се очаква още на 1 юни. Тя изпрати предупредително писмо до Конгреса, в което заявява, че възможността за фалит в началото на юни е "много вероятна". Републиканците настояват за бюджетни съкращения в размер на над 4 трлн. долара, което би довело до отпадане на няколко от законодателните приоритети на Байдън.

Още от първия ден бях много ясен с президента. Няма да вдигаме данъците. За последните 50 години в държавния бюджет постъпват повече приходи, отколкото когато и да било в историята. Само в два случая имаме по-висок процент. Но проблемът е, че харчим повече от почти всеки друг път в съвременната история. Така че това е проблем с разходите.

Кевин Маккарти, председател на Камарата на представителите

Както Байдън, така и Маккарти са подложени на натиск от крайните леви и десни флангове на своите партии да запазят позицията си. Демократите месеци наред отказваха да преговарят, заявявайки, че таванът на дълга трябва да бъде повишен без никакви условия, но започнаха сериозно да се ангажират с преговори по-рано този месец, когато крайният срок наближи.

Маккарти каза, че споразумението трябва да бъде постигнато тази седмица, за да има време законът да мине в Конгреса.