Европа

Зърното на Украйна противопостави ЕС и държави, близки до конфликта (Обзор)

От Euronews България Euronews България
Zarno

Началото на войната между Русия и Украйна даде своето отражение и в продоволствената сигурност на Европа. И въпреки че от Европейската комисия твърдят, че "ЕС и неговите държави членки са единни срещу военната агресия на Русия в Украйна и са силно ангажирани с преодоляването на световната продоволствена криза", зърното на Украйна противопостви съюза и някои негови членки. 

Решението зърнени култури и много други хранителни продукти от Украйна да не влизат в Полша и Унгария беше взето изненадващо от двете държави в неделя. Те бяха първите, които прибягнаха до тази мярка.  

Логистичните проблеми в Централна Европа доведоха до натрупване на зърно в складовете и рязък спад на цените. Фермери и производители излязоха на протести, а министърът на земеделието на Полша подаде оставка.

Унгария пък очаква промени в европейските разпоредби, включително преразглеждане на миналогодишното решение за премахване на всички вносни мита за селскостопански продукти от Украйна. И Варшава, и Будапеща заявиха, че забраните ще останат в сила до 30 юни.

Словакия беше следващата държава, която също обяви, че спира вноса на украински зърнени култури. Братислава дори обяви, че е открила в украинската пшеница пестициди, забранени в ЕС.

Киев осъди решението като „едностранно“ и заяви, че украинските фермери са "изправени пред най-трудната ситуация" в условията на война.

Реакция още в неделния ден имаше и от Европейската комисия, която обяви, че смята въведените от Унгария и Полша едностранни забрани за зърно и друга селскостопанска продукция от Украйна за неприемливи.

Че България също  обмисля забрана за внос на украинско зърно стана ясно отново в неделя в изявление на служебния министър на земеделието Явор Гечев в Пловдив. "Трябва да се запазят и българските интереси, още повече че, когато две от държавите реагират по този начин, то ако ние не реагираме по сходен, натрупванията на българска територия може да станат още по-големи, коментира той.

Според родните фермери вносът на селскостопанска продукция от Украйна е безконтролен, а от Националната асоциация на зърнопроизводителите алармираха, че складовете им са пълни и няма къде да приберат новата реколта, която се очаква да ожънат след два месеца. По данни на асоциацията в складове на производители и търговци в момента залежава стока за около 4 милиарда лева.

След серия от разговори между Варшава и Киев се взе решение за позволение на транзитно преминаване на украинско зърно през Полша, след като тя бе единствената държава, която първоначално забрани дори преминаването на камиони със зърно през територията на страната.

Пред въпроса за забрана на вноса на зърнени и маслодайни култури от Украйна е изправена и северната ни съседка Румъния. Преди седмици български и румънски фермери протестираха заедно на границата между двете държави, като дори затвориха за кратко гранични пунктове.

Министърът на земеделието на Румъния Петре Дая е против блокирането вноса на украинско зърно, стана ясно от негово интервю за румънската тв "Антена" тази сутрин. Заради вноса в румънския парламент дори беше внесена оставката на Петре Дая. Само 83 депутати гласуваха "за" оставката на министър Дая в долната камара на парламента. 174 бяха "против", а един се въздържа. В Румъния обаче вероятно ще бъдат въведени мита за количества над един милион тона, а Петре Дая обеща да обсъди въпроса с украинския си колега Микола Солский.

Министерският съвет реши днес, че за периода от 24 април до 30 юни 2023 г. на територията на Република България няма да бъдат допускани определен брой стоки с произход от Украйна. Забраната се отнася за над 20 стоки. Сред тях са мека и твърда пшеница, брашно, слънчоглед, царевица, пчелен мед, ръж, ечемик, яйца, всякакви видове месо и други.

Забраната няма да бъде прилагана за транзитнопреминаващите стоки през територията на България.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е предложила допълнителна помощ от 100 млн. евро за земеделските стопани в ЕС, за да се облекчи ситуацията с украинското зърно, съобщи говорителка на ЕК, цитирана от АФП. Тези пари ще допълнят пакета от 56 млн. евро, който беше предоставен на земеделските производители в Полша, Румъния и България миналия месец.

 

Фон дер Лайен предложи също така да се предприемат "превантивни мерки съгласно приложимите търговски правила" по отношение на някои зърнени култури като слънчоглед и рапица, заяви говорителката Дана Спинант, цитирана от БГНЕС.

Предложенията от ЕК идват само дни, след като от комисията определиха действията на Плоша, Унгария и Словакия като „неприемливи“.

Комисарят на ЕС по търговията Валдис Домбровскис ще се срещне по-късно с представители на Полша, Словакия, Унгария, Румъния, България и Украйна, за да обсъдят предложенията.

Противопоставянето на ЕС се случи в момент, когато напрежението около сделката с Русия за разрешаване на изнасянето на зърно от Украйна през Черно море отново засили опасенията за експорта.