Икономика

Украинското зърно се третира с препарати, които са забранени в България, алармират специалисти

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

„Смесването на партиди от Украйна и от български и европейски производители е страшно заради начина, по който се отглеждат тези култури. В Украйна се ползват препарати за растителна защита, които са абсолютно забранени в България и в ЕС.“

Това обяви в ефира на Euronews Bulgaria Радостина Жекова от Добруджански съюз на зърнопроизводителите.

„Полската служба, която контролира храните, го е доказала. Нашите мълчат. Вчера бе казано, че има такива неща. Къде ги е имало, кои партиди, защо не са спрени – министърът мълчи“, посочи доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически политики към БАН.

Според Жекова, предложението за забрана на внос на земеделски продукти от Украйна е решение в краткосрочен план, защото тази забрана за внос ще бъде в рамките на два месеца.

 

Идеята беше да може да бъде отворен прозорец, в който ние да изнесем продукцията, която сме произвели през 2022 година. В дългосрочен план Националната асоциация на зърнопроизводителите продължава да води разговори с останалите браншови организации в другите държави за това, че регламентът не трябва да бъде удължен по начина, по който беше разписан през 2022 година и в никакъв случай не трябва да бъде изпълняван по начина, по който беше изпълняван тази година – да няма транзитни коридори.

Радостина Жекова, Добруджански съюз на зърнопроизводителите

„ЕС разреши реекспорт през своята територия на всякаква аграрна продукция от Украйна. А когато Украйна стана асоцииран член, тя имаше право да внася. Това са закъснели реакции“, смята доц. Боюклиев.

 

Аргументите на поляците са откритите токсини, откритото ГМО в различните продукти, които влизат не като реекспорт, а като експорт. И затова е тази забрана. Вчера министърът каза, че и тук сме открили (токсини и ГМО – бел. ред.) - възниква въпросът защо не сме казали на средствата за масова информация, защо не сме вдигнали достатъчно шум?

доц. Огнян Боюклиев, Институт за икономически политики към БАН

„Положението е много опасно за първичния производител на зърно. Без зърно няма земеделие“, категоричен е той.

„В България има стока за около 4 милиарда лева, която е непродадена и се намира в складовете – и на производители, и на търговци. Това означава, че няма да успеем да приберем продукцията за 2023 година. Ние нямаме безкрайни мощности, където да складираме, и трябва по някакъв начин да приберем продукцията си, което ще бъде невъзможно“, предупреждава Радостина Жекова.

 

По-страшното е, че през февруари пристанище Варна работеше на 5% от капацитета си от 2022 година. През март има два кораба, което е смешно като количество, предвид това, което ние имаме за износ. Дори да започнем да изнасяме от днес, няма да успеем да изнесем продукцията, която имаме в България. Защото освен българската, има и вносна продукция.

Радостина Жекова, Добруджански съюз на зърнопроизводителите

„В нашето постановление за реекспорта липсва това, което предлагат унгарците и е справедливо – такса реекспорт. Влиза стоката и когато излезе, сумата се освобождава. Това е една гаранция, че ако тази стока не излезе, с таксата можеш да компенсираш нашите производители“, обясни доц. Боюклиев.

 

Целия разговор вижте във видеото.