Политика

Румънският парламент отказа да уволни земеделския министър заради зърното от Украйна

От Euronews България Euronews България
Petre Daea FB Министърът на земеделието в Румъния Петре Дая. Снимка: Фейсбук

Румънският парламент отказа да подкрепи искането за оставка на земеделския министър Петре Дая. То бе внесено от опозиционните партии “Съюз за спасение на Румъния” и “Силата на десницата”, а основен повод за него бе вносът на зърно от Украйна - проблем, с който се занимава и България от седмици.

Само 83 депутати гласуваха "за" оставката на министър Дая в долната камара на парламента. 174 бяха "против", а един се въздържа.

Петре Дая е против блокирането вноса на украинско зърно, стана ясно от негово интервю за румънската тв "Антена" тази сутрин. Румъния обаче вероятно ще бъдат въведени мита за количества над един милион тона. Той обеща да обсъди въпроса с украинския си колега Микола Солский. 

Преди дни пък Букурещ той заяви, че трябва да се търсят законови и общи европейски решения за спорния внос, който вече предизвика протести на зърнопроизводители и земеделски стопани в няколко европейски страни. 

Тези решения не трябва да са мотивирани от желанието да имаме конюнктурен електорален капитал.

- Петре Дая, министър на земеделието в Румъния

Земеделският министър напомни становището на Европейската комисия, че самостоятелни позиции на отделните държави в съюза по този въпрос е недопустима. И призова:

Нека да не навлизаме в тази изключително критична и опасна зона, в която са другите.

Петре Дая, министър на земеделието в Румъния

В началото на месеца полският министър на селското стопанство Хенрик Ковалчик сам подаде своята оставка заради нарастващия гняв на фермерите в страната срещу вноса на зърно от Украйна.

Недоволството на земеделските стопани и невъзможността да реализират продукцията си доведе Полша и Унгария до решението да забранят вноса на зърно и други хранителни продукти от Украйна. По-късно същото направи и Словакия, а днес - и България.

Братислава дори обяви, че е открила в украинската пшеница пестициди, забранени в ЕС.

Миналата седмица държавните лидери на България, Румъния, Полша, Словакия и Унгария, се обърнаха към председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен с настояване да се вземат мерки по отношение на украинския земеделски внос и посочиха, че трябва да бъдат въведени мита, ако проблемът не може де се реши по друг начин.

В петък министрите на земеделието на петте държави във видеоконферентна връзка решиха да действат единно по темата, а ЕК квалифицира като "неприемливи" решенията на Варшава и Будапеща.