Спад на растежа на изкопаемите горива
Глобалните действия по спиране на изменението на климата изостават от целите на ООН, но изследователите смятат, че 2022 г. може да е важна повратна точка. „Ембър“, независим енергиен изследователски център, твърди, че въглеродните емисии може да са достигнали своя връх през миналата година. Анализирано е потреблението на електроенергия в 78 държави, представляващи 93% от световното търсене.
Данните сочат, че декарбонизацията на електроенергийния сектор е в ход, а рекордният ръст на вятърната и слънчевата енергия е намалил вредните емисии от производството на електроенергия до най-ниските нива в света.
Електроенергията от ядрени или възобновяеми източници съставлява 39% от световните нужди – също рекордна стойност. Хидро- и ядрената енергия все още са най-големите източници на електроенергия от неизкопаеми горива в света. Нахлуването на Русия в Украйна подтикна много правителства да преосмислят вноса на въглеводороди. Изследователи твърдят, че е близо нова ера на намаляване на емисиите в енергийния сектор. Но допълват, че са необходими спешни действия, за да се гарантира, че вятърната и слънчевата енергия могат да бъдат интегрирани в мрежата.
Освен в Африка и Близкия изток, тези енергийни източници се увеличават с постоянни темпове в целия свят.
През 2022 г ЕС генерира 22% от електроенергията си от вятъра и слънцето, като водещи са Испания, Германия и Нидерландия. Три от петте най-големи производители на вятърна и слънчева енергия в света са в Азия – Китай, Япония и Индия. Според „Ембър“, тази инициатива, оглавена от Китай, може да бъде от решаващо значение за постигането на целите, поставени за забавяне на глобалното затопляне.