Икономика

Спад на растежа на изкопаемите горива

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Глобалните действия по спиране на изменението на климата изостават от целите на ООН, но изследователите смятат, че 2022 г. може да е важна повратна точка. „Ембър“, независим енергиен изследователски център, твърди, че въглеродните емисии може да са достигнали своя връх през миналата година. Анализирано е потреблението на електроенергия в 78 държави, представляващи 93% от световното търсене.

Данните сочат, че декарбонизацията на електроенергийния сектор е в ход, а рекордният ръст на вятърната и слънчевата енергия е намалил вредните емисии от производството на електроенергия до най-ниските нива в света.

Електроенергията от ядрени или възобновяеми източници съставлява 39% от световните нужди – също рекордна стойност. Хидро- и ядрената енергия все още са най-големите източници на електроенергия от неизкопаеми горива в света. Нахлуването на Русия в Украйна подтикна много правителства да преосмислят вноса на въглеводороди. Изследователи твърдят, че е близо нова ера на намаляване на емисиите в енергийния сектор. Но допълват, че са необходими спешни действия, за да се гарантира, че вятърната и слънчевата енергия могат да бъдат интегрирани в мрежата.

Освен в Африка и Близкия изток, тези енергийни източници се увеличават с постоянни темпове в целия свят.

През 2022 г ЕС генерира 22% от електроенергията си от вятъра и слънцето, като водещи са Испания, Германия и Нидерландия. Три от петте най-големи производители на вятърна и слънчева енергия в света са в Азия – Китай, Япония и Индия. Според „Ембър“, тази инициатива, оглавена от Китай, може да бъде от решаващо значение за постигането на целите, поставени за забавяне на глобалното затопляне.